1 Milyon Volt'a Dayanan Tesla Elbisesi
Yüksek voltaj, düşük akım ve yüksek frekansta akım üretmek için kullanılan iki Tesla Bobini ve arasında Hollandalı tasarımcı Anouk Wipprecht’in manyetik akıma dayanıklı elbisesini giyen model.

Sonuç: Bir milyon voltluk elektrik akımıyla adeta dans! Tek kelime ile sansasyonel!

Tesla Bobinleri söz konusuysa konu oldukça tehlikelidir; yüksek noktalardaki elektrik akımları ve bilim kurgu filmlerinden fırlamışcasına dev elektrik dalgalarını baz alan bir giysi fikri ise kuşkusuz çılgın bir tasarımcıdan başka kimseden çıkamaz. İşte mevzu bahis kişi Hollanda merkezli Fashiontech tasarımcılarından Anouk Wipprecht.

Wipprecht’in tasarımında Faraday Kafesi olarak da bilinen manyetik akıma dayanıklı bir kafes/giysi içindeki model, ArcAttack adlı Tesla Bobinleri ile müzik yapan grupla birlikte MakerFaire adını alan gösteri de sahne aldı. Robotik bir görüntü sunan giysinin üzerine elektrik akımları gelirken; model her biri yarım milyon voltluk akımlarla çok rahat görünüyordu.

İzleyenlerin karşısında 1 milyon volt’luk akıma dayanıklı bir giysi çıkarken özel tasarım elbise ya da moda literatürü ile Haute Couture’e daha uygun ne olabilirdi ki?

Kaynak: LOG

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum