Geçen Cüce Galaksi, Samanyolu'nun Yıldızlarını Aşağı Yukarı Salladı
Bir gölete atılan bir taş gibi, Yay Cüce Galaksisi’nin geçişi galaksimizde dalgalanmalar yarattı ve yıldızlar hala aşağı yukarı sallanıyor.

Galaksimiz, milyarlarca yıl boyunca birçok daha küçük galaksiyle karşılaşmasıyla şekillendi. Bazılarını içine aldı, ancak kaçanların bazıları bile izlerini bıraktı. Galaktik diskin parçalarının, Yay Cüce Galaksisi ile yakın (galaktik olarak) bir karşılaşmanın sonucu olarak titreştiği bulundu.

Yıldızlar, galaksinin merkezinin yörüngesinde dönmek veya bir süpernovaya çok yakın olmak gibi birçok nedenden dolayı hareket ederler. Gaia uzay teleskobunun olağanüstü hassasiyeti, başka bir neden keşfetmemizi sağladı. Galaksinin bazı bölümleri, yıldız gruplarının galaktik düzleme dik senkronize hareketler gösterir ve bir gücün onları harekete geçirdiğine işaret eder.

Monthly Notices of the Royal Astronomical Society’de yayınlanan bir araştırma, bu desenin dış diskte şaşırtıcı derecede yaygın olduğunu gösteriyor ve bir açıklama sağlıyor.

Lund Gözlemevi'nden Dr. Paul McMillan bir açıklamada, "Bu yıldızların sallandığını ve farklı hızlarda aşağı yukarı hareket ettiğini görebiliyoruz." dedi. "Cüce galaksi Yay, Samanyolu'nu geçtiğinde, galaksimizde dalga hareketleri yarattı, tıpkı bir gölete bir taş atıldığındaki gibi."

McMillan ve ortak yazarlar, yıldızların hareketlerini, galaksinin daha önce mümkün olandan çok daha geniş bir alanında ölçmek için Gaia verilerini kullandılar. Bu, yazarların yalnızca Yay galaksisinin sonucu olabileceğini düşündükleri yaygın bir deseni ortaya çıkardı. Cüce galaksinin yörüngesini ve zamanlamasını hesaplamak için dalgaların dağılımını kullandılar.

McMillan, "Samanyolu'nu, jeologların içinden geçen sismik dalgalardan Dünya'nın yapısı hakkında sonuçlar çıkardığı gibi inceleyebiliriz." dedi. Gerçekten de makale, galaktik salınımların, birkaç saat değil milyonlarca yılda gerçekleştiği için orijinal sismolojiden farklı olduğuna dikkat çekerek çalışmadan "Galaktosismoloji" olarak bahsediyor.

McMillan, "Şu anda Yay yavaş yavaş parçalanıyor, ancak 1-2 milyar yıl önce çok daha büyüktü, muhtemelen Samanyolu diskinin kütlesinin yaklaşık yüzde 20'si kadardı." dedi.

Yay cüce galaksinin neden olduğu bozulma ilk olarak 2018'de rapor edildi, ancak bu, bizim bakış açımızdan, galaksinin merkezinin tam karşısındaki dar bir bölge içindi. Bu çalışma, gökyüzünün yaklaşık 80 derecesini alarak etkinin çok daha geniş olduğunu gösteriyor.

Muhtemelen bizimkine en yakın galaksi olmasına rağmen, Yay Cüce Galaksisi ancak 1994'te keşfedildi çünkü bizim bakış açımıza göre galaksi merkezinin diğer tarafında ve kısmen gizli. Bununla birlikte, onu ne kadar çok incelersek, önemi o kadar arttı. Önceki bir geçişte, Güneş'in oluşumunu tetiklemiş olabilir.

Söz konusu galaksi, tam adıyla Yay Eliptik Cüce Galaksisi, yerel galaksi grubumuzun nispeten uzak bir üyesi olan Yay Düzensiz Cüce Galaksi'den farklıdır.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum