Galaksimizden Gelen Gizemli Sinyalin Nedeni, Bilinen En Nadir Nesnelerden Biri Olabilir
Galaksimizden Gelen Gizemli Sinyalin Nedeni, Bilinen En Nadir Nesnelerden Biri Olabilir

Samanyolu'nda gökbilimcileri şaşırtan, gizemli, tekrar eden bir radyo sinyali çok nadir bir nesneden geliyor olabilir.

Washington Üniversitesi'nden astrofizikçi Jonathan Katz tarafından ön baskı sunucusu arXiv'e yüklenen ve henüz hakem tarafından gözden geçirilmeyen bir makaleye göre, GLEAM-X J162759.5−523504.3 adlı sinyal bir beyaz cüce radyo pulsarı olabilir.

Katz makalesinde, "Atarca astronomisinin ilk günlerinden beri, dönen bir manyetik beyaz cücenin pulsar benzeri aktivite gösterebileceğine dair spekülasyonlar var" diye yazdı. "Son zamanlarda keşfedilen periyodik radyo geçici GLEAM-X J162759.5−523504.3, ilk gerçek beyaz cüce pulsar adayıdır. 18.18 dakikalık (1091 s) bir periyoda sahiptir ve darbeleri düşük frekanslı (72–215 MHz) emisyon gösterir. Etkileşime girecek ikili bir arkadaşı yoktur. Bu nedenle, periyodu herhangi birininkinden yüzlerce kat daha uzun olmasına rağmen, klasik bir pulsarın kriterlerini karşılar" diyor.

Bir yıldız öldüğünde, bir dizi sonuç vardır, dış malzemesini ve çekirdeğini çıkardıktan sonra, artık dışa doğru füzyon basıncı tarafından desteklenmez, kendi yerçekimi altında çöker.

Öncü yıldız Güneş'in kütlesinin yaklaşık 30 katıysa, çekirdek çökerek bir kara deliğe dönüşür.

Güneş kütlesinin sekiz ila 30 katı arasında bir öncü yıldız, yaklaşık 20 kilometre çapında ve Güneş'in kütlesinin yaklaşık 1,4 katına kadar çıkan bir nötron yıldızı ile sonuçlanır.

Güneş'in kütlesinin sekiz katından daha az kütleye sahip bir öncü yıldızın çekirdeği çökerek beyaz bir cüceye dönüşecek ve Güneş'inkinin 1,5 katına kadar kütleyi Dünya ve Ay boyutları arasında bir top haline getirecektir.

Pulsarlar, nötron yıldızlarının bir alt kümesidir. Bunlar, delicesine hızlı dönen nötron yıldızlarıdır.

Bilim insanları, beyaz cüce yıldızlarda benzer davranışların gözlemlenip gözlemlenmediğini merak ettiler ve 2016'da AR Scorpii adlı bir yıldıza yaklaşmış görünüyorlar. Bir kırmızı cüce yıldıza sahip ikili bir sistemde kilitli olan AR Scorpii, dakika cinsinden bir zaman ölçeğinde yanıp söner.

Bununla birlikte, Katz'ın belirttiği gibi, ikili sistemlerdeki nötron yıldızı pulsarlarınınkinden daha yakındır ve periyodik sinyal tutarlılıktan yoksundur. Bu, sinyali üreten fiziksel süreçlerin geleneksel radyo pulsarlarından çok farklı olabileceği anlamına gelir.

Bu, bizi Dünya'dan yaklaşık 4.000 ışık yılı uzaklıkta bulunan GLEAM-X J162759.5−523504.3'e geri getiriyor. Ocak-Mart 2018 arasında, Avustralya çölünde Murchison Widefield Array tarafından toplanan veriler, her 18,18 dakikada bir yaklaşık 30 ila 60 saniye boyunca parlak bir şekilde titrediğini gösterdi.

Sonuçlar, bilinen hiçbir astronomik nesnenin profiliyle eşleşmedi, ancak onu keşfeden araştırma ekibi, bunun ultra-uzun dönemli bir magnetar olarak bilinen varsayımsal bir nesne olabileceğini düşündü. Bu tahmin, olağanüstü güçlü bir manyetik alana sahip bir nötron yıldızıydı, ancak açıklama yine de tam olarak uymadı.

Avustralya'daki Uluslararası Radyo Astronomi Araştırmaları Merkezi'den (ICRAR) astrofizikçi Natasha Hurley-Walker, "Böyle bir şeyi doğrudan tespit etmeyi beklemiyordu çünkü bu kadar parlak olmalarını beklemiyorduk" dedi. "Bir şekilde manyetik enerjiyi daha önce gördüğümüz her şeyden çok daha etkili bir şekilde radyo dalgalarına dönüştürüyor."

Pulsar bir başka olasılık olarak düşünüldü, ancak iki büyük sorun vardı: ilki, bu uzun dönüş periyodu ve ikincisi, darbelerin bir nötron yıldızı pulsarı için çok parlak olması. Katz'a göre bu iki problem de nesne beyaz cüce ise çözülür.

Eğer durum buysa, geleneksel radyo pulsarlarının fizik ve radyasyon mekanizmasını paylaşan keşfedilen ilk beyaz cüce olacaktır. Bu, GLEAM-X J162759.5−523504.3'ün optik gözlemler için umut verici bir hedef olabileceği anlamına gelir.

Ve gökbilimciler, GLEAM-X J162759.5−523504.3'ün özelliklerinden herhangi biriyle uyuşup uyuşmadıklarını görmek için diğer beyaz cüceleri de inceleyebilirler.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum