Fosil Ayak İzleri Dinozor Hızında Rekor Kırabilir
Fosil Ayak İzleri Dinozor Hızında Rekor Kırabilir

Yeni bir fosil yolu çalışmasına göre, bazı dinozorlar bir insan tarafından kaydedilen en yüksek hıza ulaşmış olabilir. Bu fosillerin ayak izleri hem çamurda hem de zamanda donmuş olduğundan, söz konusu dinozorun hız açısından kendini itip itmediği bile bilinmiyor, ancak ileri teknoloji koşu ayakkabıları olmadan başardıklarından oldukça emin olunabilir.

Jurassic Park'ın T. rex'in neredeyse bir arabayı yakaladığı “aynadaki nesneler” sahnesinin bilimsel doğruluğu geniş çapta sorgulandı (unutmayın, T. rex'in güya "saatte 32 mil hızla çalışıyordu"). Yine de, bir T. rex'i geride bırakmak, en azından bir atlet için çok zor olmasa da, en hızlı insan koşucularının bile kaçmak için mücadele edeceği başka dinozorlar da vardı.

Ayak izleri ile boyutları ve açıları arasındaki mesafe, o izleri bırakan hayvanın hareket etme hızını hesaplamak için kullanılabilir. Bu kesin bir bilim değil, ancak geniş hata aralıklarında Universidad de La Rioja'dan Dr. Pablo Navarro Lorbés, İspanya Umbria de la Torree'de bulunan bir çift iz yapmak için gereken hıza ilişkin Bilimsel Raporlarda tahminler yayınladı. Tahminler saatte 44,6 kilometreye civarında. Bu hızlardan biri şimdiye kadar bulunan en hızlı dinozor izleri olmaya aday.

Karşılaştırma için, en hızlı insan ayak hızı rekorunun 2009'da olimpik koşucu Usain Bolt tarafından 44.72 km/sa ile kırıldığını düşünebilirsiniz. Yani insan üstünlüğü en azından mümkün, ancak dinozor izleri, bunun onların en yüksek hızı olmadığını gösteriyor.

Makalenin belirttiği gibi, günümüzde yakın iki ayaklı benzerleri olmadığı için dinozorlar için diğer soyu tükenmiş hayvanlara göre hız belirlemek daha zordur. Örneğin, uçamayan kuşların çok farklı vücut tasarımları ve diyetleri vardır. Theropod ayak izlerinin bulunduğu yerde, çoğu yürürken yapılmış gibi görünüyor. Bu bulgular şaşırtıcı değil, çünkü günümüzde en hızlı kara hayvanları bile genellikle sadece kısa aralıklarla koşar.

Ancak bazen, La Torre 6A-14 ve La Torre 6B-1 olarak bilinen 30 metre  aralıklı iki pistte olduğu gibi, şans yaver gider. Her ikisi de erken Kretase dönemine aittir ve büyük olasılıkla aynı türden orta boy theropodlar tarafından yapılmıştır. Eldeki bilgilerle bu türün ne olduğunu belirlemek imkansızdı, ancak spinosaurid veya carcharodontosaurid ailelerinden şüpheleniliyor.

6A-14 ölçek çubuğundan 10 cm'lik bir ayak izi

 

6A-14 pistleri, 23.4 ile 37.1 km/sa arasında bir hızla koşan daha büyük bir hayvan tarafından yapılmıştır. Bu, bir kanepe patatesinin yönetmesi zor bir hız olabilir ve kesinlikle çok az insan bunu uzun süre koruyabilir. Tahmin aralığının alt ucunda, makul ölçüde uygun insanlar, bir yırtıcının ilgisini kaybetmesini ummak için gereken mesafeyi aşabilir. Ancak 6B-1'in yapımcısından uzaklaşmak daha zor olacaktır. Ortalama adım, ayak izlerinin uzunluğu ve tahmini kalça yüksekliği ile birlikte 31.7-44.6 km/sa hız aralığı veren 5,6 metre idi. Bu tahminler, Utah ve Teksas'taki iki yol için sırasıyla 38.9-49.7 ve 33.8- 42,8 km/s rekorları ile örtüşmektedir.

Dinozor hızlarını hesaplamak için ayak izi boyutu çok önemlidir. Çalışma çok daha kesin teknikler kullandı, ancak ön ölçümler burada gösterilmektedir.

 

Bu pistlerin yapımcılarının muhtemelen düzenli olarak şan için antrenman yapan şampiyonlar olmadığı gerçeğinin yanı sıra, daha iyisini yapabileceklerinden şüphelenmek için de sebepler var. Örneğin 6A-14'ü yapan dinozor, eldeki baskılar boyunca hızlanıyor, bu nedenle baskıların zaman içinde kaybolduğu birkaç adım sonra çok daha hızlı gidebilirdi. 6B-1 için Navarro Lorbés ve ortak yazarlar analizlerini ilk altı baskıya dayandırdılar, çünkü sonuncunun konumu dinozorun oldukça keskin bir şekilde sola döndüğünü gösteriyor ve bu, bir yaratık için dümdüz koşmak için mümkün olmayabilirdi. Makale ayrıca, hem diğer yollara hem de belirli türlerin vücut şekillerine dayanan teorik maksimum dinozor hızlarının geçmiş tahminlerini de içeriyor. 

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/plants-and-animals/fossil-footprints-could-set-a-record-for-dinosaur-speed/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum