Rolls Royce Uçağı En Hızlı Tam Elektrikli Araç Oldu
Rolls Royce Uçağı En Hızlı Tam Elektrikli Araç Oldu

Rolls Royce'a göre, "İnovasyon Ruhu" uçağı, test uçuşunda şimdiye kadarki en hızlı elektrikli araç oldu. Şirket, 16 Kasım'da tamamen elektrikli uçağının saatte 623 kilometre maksimum hıza ulaştığını bildirdi. Şirketin ACCEL (Uçuşun Elektrifikasyonunu Hızlandırma) programının bir parçası olan araç, 3 kilometrede 555,9 km/sa hıza ulaşarak önceki rekoru olan 213,04 km/sa hızını geçti. 15 kilometrelik bir yolda ise İnovasyon Ruhu 532.1km/sa hıza çıkarak rekor kıran başka bir sonuca ulaştı. Uçak ayrıca 3.000 metreye tırmanmada önceki başarılardan bir dakika daha hızlıydı ve bunu sadece 202 saniyede yaptı. Bu sonuçlar şimdi dünyanın havacılık ve uzay rekorunu kontrol eden ve onaylayan uluslararası kuruluş olan Fédération Aéronautique Internationale'ye (FAI) sunulmuştur. Sonuçlar onaylandığında, uçak resmen şimdiye kadarki en hızlı elektrikli araç olacak.

“Tamamen elektrikli dünya hız rekoru iddiasını üstlenmek, ACCEL ekibi ve Rolls-Royce için harika bir başarı. Ortaklarımıza ve özellikle Electroflight'a bu öncü buluşu gerçekleştirmedeki işbirlikleri için teşekkür etmek istiyorum. Bu program için geliştirilen gelişmiş pil ve tahrik teknolojisi, Gelişmiş Hava Hareketliliği pazarı için heyecan verici uygulamalara sahip. Dünyanın COP26'da eylem ihtiyacına odaklanmasının ardından, bu uçak, 'jet zero'yu gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olacak ve toplumun hava, kara ve deniz yoluyla ulaşımı karbondan arındırmak için ihtiyaç duyduğu teknolojik atılımları sağlama hedeflerimizi destekleyen başka bir kilometre taşıdır." dedi Rolls-Royce CEO'su Warren East yaptığı açıklamada.

En hızlı elektrikle çalışan araç için mevcut onaylı rekor, beş yıl önce 550 km/sa hıza ulaşan bir elektrikli otomobil Venturi VBB‑3 Streamliner'dır.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/rolls-royce-plane-becomes-fastest-allelectric-vehicle/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum