Dünyanın En Hızlı ve En Teknolojik 5 Hibrit Otomobili
Zaman geçiyor, teknoloji hızla ilerlerken bu hız otomobil sektöründe de aynı şekilde hissediliyor. Özellikle motorlar konusunda yapılan yenilikler sayesinde daha az yakıt kullanarak daha yüksek performans alabiliyoruz.

Otomobil firmaları büyük küçük demeden hepsinin ortak amacı artık elektrikli otomobillere geçiş yapmak. Bunun için çalışmalara çok önce başlansa da belkide en başarılı olduğumuz döneme geldiğimizi söyleyebiliriz. Aslında herşey oldukça kötü tasarımlı Toyota Prius ile başladı. Hibrit bir otomobil olan Prius tüm dünyada çok fazla sattı.

Peki ne bu hibrit?

Hibrit teknolojisini kabaca anlatmak gerekirse elektrikli bir motor ve benzinli bir motorun ortak bir çalışması olarak diyebiliriz. Benzinli motor aynı zamanda elektrikli motorun bataryasını şarj edebildiği için araçların katedebilidiği mesafede artıyor ve üstelik bunu daha az ve daha ucuz yakıt kullanarak yapıyor. Üstelik çevreye zarar vermeden.

Şimdi ise listemize geçelim. Bakalım günümüzdeki en iyi ve en hızlı bu 5 hibrit veya elektrikli araçlar nelermiş hep beraber görelim;

5) Tesla Model S

Tesla Model S'i neredeyse her hafta haber yapıyoruz. Çok sansasyonel bir model olduğu aşikar. Bu araç belkide elektrikle çalışan otomobiller arasında şuanda nirvana konumunda. Neden mi ?

Sadece elektrikli bir motor ve tek vitesli bir araba olmasına rağmen (uzaktan kumandalı araba gibi) 0-100 km hıza 3.3 saniyede çıkıyor. Bu lüks sedana güç veren motor ise 416 beygir gücünde 310 kW'lık bir elektrikli motor. 12 saatlik şarj ile yaklaşık 500 km yol yapan otomobilin maksimum hızı ise 250 km/h olarak sınırlandırılmış.

Teknolojiden her türlü yararlanan otomobilin içinde bulunan 17 inçlik bilgi ekranı, iPhone ve Android'te bulunan uygulaması ile araç hakkında detaylı bilgiye sahip olabiliyorsunuz. (Bu yazıyı bile 13 inç bir bilgisayarda yazıyorum. Adamlar 17 inç ile coşmuş.) Bu arabaya sahip olmak için Amerikan vatandaşlarına 50 Bin Dolar Türkiye'de ise 450 Bin TL bir fiyat etiketi var. 

 4) BMW i8

BMW ne yaptı böyle bir anda herkes iptal durumda. İlk olarak 2011 yılında gösterdiği konsept bir otomobilden ibaret bir arabayı hibrit olarak hayata geçirdiler. Tasarımsal olarak ise resmen bir devrim yaptılar. Son zamanlarda gördüğüm en futuristik BMW olduğu aşikar. Jeremy Clarkson'u bilen bilir. Onun gibi bir güç manyağı bir adam bile M3 efsanesi yerine i8 seçti.

Bu güzelim arabaya güç veren motorlar ise 1.5 litre 231 beygir turboşarj benzinli motor ve 131 beygir 98 kW elektrikli motor. Toplamda verilen güç ise 362 beygir. Bu kadar güçlü bir araba 100 kilometrede sadece 2.1 litre benzin yakıyor. Bir depo yakıt ve elektrik ile 500 kmden fazla yolyapsada elektrikli motor ile sadece 37 km yol gidiyor. (Matematik problemine döndü resmen) 0-100 km hızlanması 4.4 saniye olan canavarın maksimum hızı 250 km/h ile sınırlandırılmış. (Resmen dizginlemişler arabayı) Anahtarında bir bilgi ekranı bulunan otomobili ülkemizde 188 Bin Euro'dan satın alabilirsiniz.

3) Porsche 918 Spyder

Hiç bir arabanın egzozundan mavi alev çıkar mı? Hayır, Porsche 918 Spyder doğalgaz ile çalışmıyor. Hem elektrikli hemde benzinli bir motora sahip. 580 beygir güç üreten 4.6 litre V8 benzinli motor ve bu motora eşlik eden 181 kW değerinde 243 beygir güç üreten iki adet elektrikli motorla toplamda823 beygirlik bir yer uçağından bahsediyoruz. 312 adet lityum iyon pilden oluşan batarya sistemi arabaya güç veren ve onu yere yaklaştıran en önemli etken.

0-100 km hızlanması bazı kaynaklara göre 2.2 bazılarına göre 2.5 saniye. (adamlar neyin derdindeler) Aracın 300 km hıza çıkması için ihtiyacı olan süre ise 20 saniyeden az. Bunca veriye, hıza ve sürate rağmen ortalama yakıt tüketimi şaşırtıcı düzeyde az. Yüz kilometrede yalnızca 3 litre yakıt tüketen aracın karbondiyoksit emisyon değeri ise 70g/km. Orta sınıf bir aile aracından çok daha az. Üstelik bir depo ile 700 km kadar yol yapabiliyorsunuz. Bu değer 1.2 LT bir kompakt otomobille aynı. Aracın başlangıç fiyatı ise 768.026 Euro (2,325.000 TL'cik.)

2) McLaren P1

McLaren F1'i hatılarsınız. O ilk "Need For Speed" oyunlarındaki en hızlı otomobil. P1 ise onun 2013 doğumlu kardeşi. 3.8 litre çift turbolu V8 benzinli motor ile 727 beygir güç üretirken McLaren'in kendi üretimi elektrikli motoru ise bu güce 176 beygir ile katkıda bulunuyor. Yani toplamda 903 beygirlik bir otomobil. Pardon bir uçak diyecektim.

Bu arabada iki farklı teknoloji var. Hibrit ve F1. Yedi ileri çift kavramalı transmisyona sahip araç F1 otomobilinin atikliğini ve hızını sıkıcı bir elektrikli otomobille birleştirilmiş hali. 0-100 km hızlanması 2.8 saniye olsada 0-300'e hızlanmak için ona tek gereken bir yol ve 16.2 saniyelik bir zaman dilimi. Neredeyse bir çeyrek dakikada 300 km hıza çıkabilir. Vergiler hariç 1.2 Milyon Dolar fiyat etiketine sahip arabadan şu an 375 kişide bulunmakta. (Eğer sayılıyorsa Asphalt 8'de bende sahibim)

1) Ferrari LaFerrari

Hayır yanlış okumadınız gerçekten LaFerrari. Dünya üzerinde 499 adet bulunan araç Ferrari tarihinde bir ilk. İlk defa bir Ferrari otomobilinde elektrikli motor kullanılıyor. 800 Beygir güç üreten 6.3 litre V12 benzinli motor yanında 163 beygir güç üreten bir elektrikli motor toplamda 963 beygir güç üretiyor. Bu güç 0-100 km hıza 3 saniyeden daha erken çıkarken 0-300 km hıza ise 16 saniyeden daha hızlı ulaşıyor. Bu araçta F1'lerde kullanılan yapı; yani vites ve Hy-Kers sistemi kullanılıyor.

Hy-Kers bu araçta şu şekilde kullanılıyor : 12 silindirli ortadan motor yanına bir elektrikli motor dahil edilir. Bu elektrikli motor haricinde aracın ön kısmına ekstra bir elektrikli motor konur. Bu sayede elektrikli motor ve hafif karbonfiber şasenin her kilogramına 1 kW enerji aktarımı sağlanır. Ekstra olarak araçta yapılan her fren kinetik enerji olarak geri kazanılır ve bu sayede araç kendi kendini şarj eder. 100 kilometrede 15 litre benzin harcayan otomobil aynı değerdeki otomobillere göre yakıt konusunda ekonomik bir araç olarak değerlendiriliyor. Fiyatı ise 1.2 Milyon Dolar. Fakat bu kadar değil. Bu otomobili almak için garajınızda size ait güncel 5 adet Ferrari bulunmak zorunda. Aksi takdirde arabayı satın alma gibi bir şansınız bulunmuyor. (Hemen gidip satın alırdınız yoksa)

Sonuç

Teknoloji hızla ilerliyor. Artık otomobil firmaları araçlarını nasıl daha yeşil hale getirebilirim diye düşünüyor. Gittikçe çevreye duyarlı olmaya başlayan bu arabaların yeşil olması da sıkıcı olduğu anlamına gelmiyor. Yukarıdakiler bu konudaki en büyük örnekler. Kim bilir gelecekte daha hızlı ve daha öfkeli hangi otomobilleri göreceğiz. Şahsen ben sıranın Lambo'da olduğunu düşünüyorum, ondan büyük bir hamle gelecek gibi. Beklemede kalın derim.

Kaynak
http://www.webtekno.com/otomobil/dunyanin-en-hizli-ve-en-teknolojik-5-elektrikli-hibrit-otomobili-h6582.html

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum