Dünyanın En Büyük Açık Deniz Rüzgar Çiftliği Resmen Güç Üretmeye Başladı
Dünyanın En Büyük Açık Deniz Rüzgar Çiftliği Resmen Güç Üretmeye Başladı

Tamamlandığında dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliği olacak olan Hornsea 2 rüzgar çiftliğinden elektrik gelmeye başladı. Ancak, İngiltere'nin doğu kıyısında yer alan rüzgar çiftliğinin bu unvanı uzun süre elinde tutması pek mümkün değil. Karadaki rüzgarın genişlemesi düzleşse de açık deniz çok üstel büyüme aşamasında ve bazı projeler geliştiriliyor. Çin'in en büyük açık deniz rüzgar çiftliği de tam faaliyete geçti.

Hornsea 2 tamamlandığında, her biri 8 MW pik kapasiteli 165 Siemens Gamesa rüzgar türbininden oluşacak. Bu türbinlerin çoğu hala kurulacak olsa da açık deniz trafo merkezi ve dalgalanmaları yumuşatmakla ilgili ekipman Ekim ayında tamamlandı. Gaz arzındaki kısıtlamaların soğuk bir kışla birlikte Birleşik Krallık ve Kuzey Avrupa'daki elektrik şebekelerinde ciddi kesintilere neden olma olasılığı aylarca endişe yarattı. Hornsea'nin nihai üretiminin bir kısmı bile bu tehlikeye karşı tampon oluşturmaya yardımcı olacaktır. Rüzgar çifliği faaliyete geçmesinden sonraki ilk sabah, İngiltere'nin elektriğinin neredeyse yüzde 50'sini sağlayan rüzgar enerjisine katkıda bulundu.

1.320 MW'da Hornsea 2, toplam 1.218 MW kapasite için daha küçük ama daha çok sayıda türbine sahip komşu Hornsea 1'den dünyanın en büyüğü unvanını alacak. Gelişme, Çin'in en büyük açık deniz rüzgar çiftliği Jiangsu Qidong'un Noel Günü'nde şebekeye tam kapasiteyle bağlanmasıyla aynı zamana denk geliyor. Toplam 802 MW'lık Jiangsu Qidong, her iki Hornsea aşamasının da gerisindedir, ancak kuzey Avrupa dışındaki bir sonraki en büyük açık deniz rüzgar çiftliğinin iki katı büyüklüğündedir. Avrupa ve Kuzey Amerika rüzgar çiftlikleri genellikle maliyetten tasarruf etmek için tek bir boyut ve yapı türbini kullanarak standardize ederken, Jiangsu Qidong dört üreticiden yedi model kullanarak ters yöne gitti.

Ne Hornsea ne de Jiangsu Qidong, Danimarka ve Güney Kore tarafından geliştirilen dev rüzgar çiftlikleri ve İzlanda'daki daha spekülatif dev ile uzaktan kıyaslanamaz. Bunlar meyvelerini vermeden önce bile, Hornsea'nin 2.400 MW'lık yakında inşaatına başlanacak olan üçüncü aşaması onları çok geride bırakacak.

Bu rüzgar çiftliklerinde başlayan operasyonlarda bile, açık deniz rüzgarı, küresel rüzgar üretiminin yüzde 10'undan daha azını oluşturuyor. Ayrıca şu anda daha pahalı. Bununla birlikte, türbinler büyüdükçe ve deneyim arttıkça, karadaki rüzgar gelişmelerine göre fiyatlar açık deniz için daha hızlı düşüyor. Birleşik Krallık rüzgar çiftliklerinin bir sonraki turunun sübvansiyon talep etmek yerine halka para iade etmesi bekleniyor. Ayrıca, nadir istisnalar dışında, rüzgarlar açık denizde olduğundan daha sabittir ve fosil yakıtlara kıyasla rüzgarın son büyük dezavantajı olan kesintiyi azaltır. Bazı yerlerde, açık deniz rüzgarı da karadan farklı zamanlarda zirve yapar, bu nedenle ikisinin bir karışımı birbirini tamamlar.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/worlds-largest-wind-farm-has-officially-started-producing-power/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum