Eski Bir Rus Roketi Yörüngede Aniden Patladı
Eski Bir Rus Roketi Yörüngede Aniden Patladı

Eski bir Rus motoru yörüngede patladı ve potansiyel olarak tehlikeli enkazdan oluşan 16 parça daha yarattı.

Rus SOZ ullage motoru (ullage roketleri olarak da bilinir), 15 yıl önce, GLONASS uyduları 2007'de fırlatıldığında yörüngeye oturtuldu. Motorlar, yükleri - bu durumda bir Rus uydu navigasyon sistemi - kendi güçlerine artırmaya yardımcı olmak için kullanılıyor. gerekli yörünge Zero-G'de yakıt, özellikle bir araç ivmeyi azalttıktan sonra, gerekli olduğu yerden uzaklaşabilir. Tüm uzay aracını nazikçe hızlandırmak, ana motorların yörüngede yeniden başlatılması için iticiyi tankların içindeki yerine geri itmek, ullage motorlarının işidir. Onsuz, yakıt ihtiyaç duyulan yerden uzaklaştığından, sondalar veya uzay araçları mahsur kalabilir. Ne kadar faydalı olurlarsa olsunlar, sorunsuz değiller tabii.

Harvard-Smithsonian Merkezi'nden Jonathan McDowell, "SOZ motorları ateşlendikleri zaman tüm itici güçlerini tüketmezler. Ve yıllar veya on yıllar sonra patlamaya ve son derece eliptik yörüngede bir sürü enkaz bırakmaya yönelik talihsiz bir eğilimleri vardır. Şimdi en az 54 SOZ motoru patladı." dedi.

ABD Uzay Kuvvetleri'nin 18. Uzay Savunma Filosu tarafından Salı günü Twitter'da duyurulan son patlama, roketin şu anda izlenen en az 16 parçaya ayrıldığını gördü. Bu özel motor, yıllar hatta on yıllar alabilecek olsa da, muhtemelen Dünya atmosferine yeniden girecek.

McDowell, "Bu patlamalardan kaynaklanan 173 enkaz nesnesi şu anda izleniyor, ancak gerçek sayı muhtemelen çok daha yüksek çünkü izleme yüksek yörüngeler için daha az tamamlandı." dedi.

Uzay çöplerle oldukça kalabalıklaşıyor. Enkazla ilgili bir endişe, bunun "Kessler Etkisi"ne (veya Kessler Sendromuna) neden olabilmesidir. Basitçe söylemek gerekirse, Kessler Etkisi, düşük Dünya yörüngesindeki tek bir olayın (bir uydunun patlaması gibi), enkaz yörüngedeki diğer uyduları yok ettiği için zincirleme bir reaksiyon oluşturduğu yerdir. Böyle bir durumda, enkaz diğer uydularla veya diğer enkazlarla çarpışmaya devam edebilir, potansiyel olarak iletişim sorunlarına neden olabilir ve uzay araçlarının erişemeyeceği alanlar bırakabilir. En kötüsü, bazıları bunun bizi Dünya'da hapsedebileceğini ve buradan ayrılamayacağını düşünüyor.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/an-old-russian-rocket-has-suddenly-exploded-in-orbit/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum