Dünya Benzeri Gezegenin Manyetik Alanının Bir Yıldızda Auroralara Neden Olduğundan Şüpheleniliyor
Bir yıldızın ve yakındaki bir gezegenin manyetik alanları arasındaki etkileşimlerden geliyormuş gibi görünen radyo sinyalleri, yaşanabilir bölgelerdeki Dünya benzeri gezegenlerin yaşam için bu temel özelliğe sahip olma ihtimalini artırıyor.

YZ Ceti yıldızından tekrarlanan bir sinyalin, en içteki gezegeninin güçlü bir manyetik alana sahip olduğunu gösterdiği düşünülüyor. Eğer öyleyse, Neptün büyüklüğünde bir gaz gezegeni yerine, Dünya dışında, kayalık bir gezegenin etrafında ilk kez güçlü bir alan tespit etmiş olacağız.

Dünyayı bir uygarlığın gelişmesi için iyi bir yer yapan her şey arasında, güçlü manyetik alanı en önemlileri arasındadır. Auroralar ve pusulayı yönlendirme kapasitesi güzel ancak asıl önemli olan atmosferi güneş rüzgarından koruma şekli. Bir de Mars'a sorun. Venüs ve Merkür de benzer şekilde eksiktir ve gezegen bilimcilerin, bizimki gibi manyetik alanların kayalık gezegenler için gerçekten çok nadir olup olmadığını merak etmelerine neden olur ki bu, yaşam bulma ihtimaline büyük bir darbe olurdu.

Sonuç olarak, güçlü bir manyetik alana sahip başka bir kayalık gezegenin keşfi çok güven verici olacaktır. Colorado Üniversitesi'nden Dr. Sebasian Pineda ve Bucknell Üniversitesi'nden Dr. Jackie Villadsen, yeni makalelerinde hala bazı şüphelere yer olduğunu kabul etseler de, bunu yaptıklarını düşünüyorlar.

Yazarlar, kesinlikle kayalık olduğu ve yavaş dönen bir yıldıza çok yakın yörüngede döndüğü için YZ Ceti b'yi hedef aldı. Bu, iki cismin manyetik alanlarının birbirine müdahale etme olasılığını artırır ve kafa karıştırıcı sinyaller olasılığını azaltır.

İkili, Karl G. Jansky Çok Büyük Dizisini kullanarak, gezegenin ve yıldızın manyetik alanları arasındaki etkileşimlerden kaynaklandığını düşündükleri düzenli 3 GHz radyo patlamalarını aldı. Villadsen, bir açıklamada, "Daha önce kimsenin olduğunu görmediği bu şeyi görüyorum." dedi. Pineda, "İlk patlamayı gördük ve çok güzel görünüyordu." diye ekledi. "Onu tekrar gördüğümüzde, evet, belki de burada gerçekten bir şeyimiz olduğunun göstergesiydi." En önemlisi, patlamalar gezegen yörüngesinin belirli bir evresindeyken meydana geliyor.

Yazarlar, sinyalin YZ Ceti b'nin yıldızın etrafındaki yüklü parçacıklarla etkileşiminden kaynaklandığını düşünüyor. Villadsen, "Gezegenin bir manyetik alanı varsa ve yeterince yıldız maddesini geçerse, yıldızın parlak radyo dalgaları yaymasına neden olur." dedi. Io ve Jüpiter arasında daha küçük ölçekte benzer bir şey görürüz.

YZ Ceti, hepsi çok kısa yörüngelerde bilinen üç gezegeni ile yaklaşık 12 ışık yılı uzaklıkta bir kırmızı cücedir. YZ Ceti b'nin yalnızca iki Dünya günü süren bir "yılı" ve Dünya'nın kütlesinin en az yüzde 70'i kadar bir kütlesi var.

Güçlü bir gezegensel manyetik alan, YZ Ceti'nin atmosferindeki plazmayı bozarak, yıldızın kendi alanıyla etkileşime girmesine ve radyo dalgaları üretmesine neden olabilir. Yazarlar, tespit ettikleri şeyin bu olduğunu düşünüyorlar.

Pineda, "Aslında yıldızdaki aurora'yı görüyoruz - bu radyo emisyonu budur." diye açıkladı. "Eğer kendi atmosferi varsa, gezegende de aurora olmalı."

Bununla birlikte, Pineda ve Villadsen, aldıkları sinyale başka bir şeyin neden olabileceğini kabul ediyor. Açıklamalarını doğrulamak için, bu kadar yakın gezegenlere sahip olmayan yıldızların benzer radyo patlamaları üretmediğini göstermeleri gerekecek.

YZ Ceti kadar soğuk bir yıldızla bile, iki günlük yörüngedeki hiçbir gezegen yaşanabilir olmayacaktır. Bununla birlikte, neden gezegenimizin sahip olduğunu ve Venüs'ün olmadığını gerçekten anlamasak da, keşif, Dünya'nın alanının bir aykırı değer olmadığını daha olası kılıyor.

Keşif Nature Astronomy'de yayınlandı.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum