Fizik Öğrencisi 89 Yaşında Doktorasını Tamamladı
Fizik Öğrencisi 89 Yaşında Doktorasını Tamamladı

Geçen ay, Dr Manfred Steiner en çok istediği şeyi elde etti: Fizik alanında doktorasını. Bu zaten başlı başına büyük bir başarı, ancak Steiner'ın 89 yaşında olduğunu düşündüğünüzde durum daha da etkileyici bir hal alıyor.

Brown Üniversitesi'nde zaten ders veren ve ardından aynı üniversitede eğitim gören Steiner yaptığı açıklamada, "Bu benim çocukluğumdan beri aklımdan çıkmayan bir rüya" dedi. “Hep bir fizikçi olmak istedim. Liseden mezun olduğumda fiziğin gerçek tutkum olduğunu biliyordum. Ancak savaş sonrası dönemde olduğumuz için, amcam ve annem tıp okumamın daha iyi olacağını söyleyip beni o alana yönlendirdiler.

Viyana'da doğan Dr Steiner, tıp alanında yüksek lisans ve doktora derecelerini aldığı uzun bir kariyere sahipti. Tıp kariyeri boyunca fiziğe olan tutkusu ise hiç azalmadı ve 2000 yılında emekli olduğunda, Steiner önce MIT'de, ardından özel öğrenci olarak kaydolduğu Brown Üniversitesi'nde fizik lisans derslerine katılmaya başladı.

Yüksek lisans yapmak gibi bir hayali yoktu, ancak 2007'de yüksek lisansa kabul almak için tüm gereklilikleri tamamladı. Yüksek lisansını da tamamlamasının ardından doktora programına kabul edildi. Bir tez danışmanı arıyordu ve yoğun madde teorisyeni Brad Marston'a başvurdu.

Marston ilk başta bu kadar yaşlı birini öğrencisi olarak kabul etme konusunda biraz şüpheci olduğunu itiraf ediyor. Marston, "Dürüst olmak gerekirse şüpheciydim çünkü insanlar genellikle ileri yaşlarda fizik, özellikle de teorik fizik yapmazlar. Ama bir zayıflık anında kabul ettim ve 'evet' dedim. Hayat boyu istediği fizikçi olma arzusuna çok sempati duydum”dedi.

Ancak Marston, doktora konusunda Steiner'a insiyatif göstermedi. Steiner’la birlikte bozonlaşmanın karmaşık sorunlarıyla ilgilendiler.  Steiner ve Marston şimdi tez bulgularının bir kısmını yayınlamak için çalışıyorlar. Ayrıca Steiner yakında fizik alanında en geç yaşlarda alınmış doktoralardan birine sahip olarak tarihe geçecek. Steiner, "Şu an gerçekten kendimi dünyanın zirvesinde hissediyorum" dedi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum