Domuz Böbreği İnsana İkinci Kez Başarıyla Nakledildi 
Domuz Böbreği İnsana İkinci Kez Başarıyla Nakledildi 

New York Üniversitesi, Langone Health cerrahları, genetiği değiştirilmiş bir domuz böbreğinin bir insan alıcıya ikinci başarılı naklini duyurdular. İkinci başarılı ameliyat ilk ameliyattan 3 ay sonra gerçekleşti. Bu başarılı ameliyatlar, organ bekleyen hastalar için insan dışı organlarınların kullanımının önünü açabilir.

Açık olmak gerekirse, bugüne kadar tamamlanan her iki operasyon da deneyseldi ve domuz böbrekleriyle yaşaması beklenmeyen insanların ameliyatlarıydı. İlk böbrek beyin ölümü gerçekleştirilmiş bir kadına nakledildi. Kadının yaşam desteği kapatılmadan kısa bir süre önce ailesi doktorların ameliyatı gerçekleştirmesine izin vermişti. Şimdi aynı cerrah ekibi, solunum cihazına bağlı olan bir kişi üzerinde başarılı nakil ameliyatını tekrarladı.

Ksenotransplantasyon olarak bilinen, hayvandan insana nakiller, bilim insanları tarafından mevcut donör organ sıkıntısına potansiyel bir çözüm olarak görülüyor. Ne yazık ki, yeterli organ mevcut olmadığından birçok insan nakil beklerken ölüyor. Ancak bir insan donörün hazır olmasını beklemek yerine çiftlik hayvanlarından elde edilen bileşenleri kullanma olasılığı sayısız hayat kurtarabilir.

Fakat işin zorluğu, bağışıklık sistemlerimizin yabancı maddeleri tanımaya eğilimli olmasındadır. Vücudumuz diğer türlerin organlarını doğal olarak reddeder. Örneğin, insanlar dışındaki çoğu memeli, alfa-gal adı verilen bir şeker üretir ve bu molekülün vücudumuza girmesi, istilacı materyali yok etmek için tasarlanmış bir antikor tepkisini tetikler.

Bunun olmasını önlemek için cerrahlar, alfa-gal üretiminden sorumlu genden yoksun olacak şekilde genetik olarak tasarlanmış domuz böbreklerini kullandılar ve bu bağışıklık tepkisinden kaçındılar. En son deneylerinde, değiştirilmiş böbrek, alıcının üst bacağındaki kan damarlarına bağlandı. Çalışma ve gözlem için 54 saatlik bir süre boyunca karın dışında tutuldu.

Cerrahlar, ilk denemelerinde olduğu gibi, organın alıcı tarafından reddedilmediğini, aynı zamanda iyi çalıştığını da bildirdiler. Kreatinin gibi atık ürünler böbrekten uygun bir oranda süzülürken, idrar üretimi normal bir insan böbreğininkiyle eşleşiyordu.

Baş cerrah Dr. Robert Montgomery, “Genetiğiyle oynanmış bu organların, dünya çapında hayat kurtaran bir hediye bekleyen birçok insan için yenilenebilir bir organ kaynağı olabileceğini düşünüyoruz. Bu kaynağa dair devam eden vaadi göstermek için ilk dönüştürücü prosedürün sonuçlarını tekrarlayabildik. İnsanlar üzerinde deneyler yapmaya başlamadan önce yapılacak daha çok iş var, ancak ön bulgularımız bize umut veriyor.” dedi.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/health-and-medicine/pig-kidney-succesfully-transplanted-human-recipient-second-time/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum