Kalp Kanseri Vakalarını Neden Hiç Duymuyoruz?
Kalp Kanseri Vakalarını Neden Hiç Duymuyoruz?

Kanser, vücuttaki hemen hemen her organda gelişebilse de bu durumun bir istisnası var. Kalp kanseri vakaları çok nadiren görülen kanser vakalarıdır.

Kalbin vücut için ne kadar temel bir organ olduğunu ve aralıksız çalıştığını düşündüğümüzde kansere karşı bu kadar dayanıklı olması size şaşırtıcı gelebilir. Bu durumun mantıklı bir açıklaması var elbet ancak bu kadar dayanıklı olmasına rağmen kalbimiz de çok nadiren kansere yakalanabilir.

Kalp Kanseri Nedir?

Kalp tümörü vakaları o kadar nadir görülür ki, buna yönelik elimizdeki veriler oldukça kısıtlıdır. Elimizdeki kısıtlı veriler, kalp tümörü vakalarının insanların sadece % 0,0017 ile % 0,0028’ inde görüldüğünü göstermektedir. Üstelik bu tümörlerin birçoğu kötü huylu değildir. Ancak bu tümörler kalp odacıklarındaki kan akışını olumsuz etkileyecek kadar büyürse o zaman ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirler.

Chicago Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’ nde kardiyolog olan Dr. Tochukwu Okwuosa "Kalp tümörleri çok yaygın görülen vakalar değiller ve çoğu insanın bu konuda sık sık konuşmamasının nedeni de bu" diyor.

"Kalp tümörleri kötü huylu olduklarında geri döndürülmesi maalesef çok zor oluyor, tedavi etme şansı çok düşük ve kemoterapiyle bile ölüm ihtimali çok yüksek" diyerek sözlerine devam eden Dr. Okwuosa, kalp kanserini adeta bir ölüm cezası olarak nitelendiriyor.

Kalp Kanseri Neden Nadir Görülür?

Kanser, hücre bölünmesi sırasında meydana gelen hatalar sonucunda ortaya çıkar. Mutasyona uğramış bir hücrenin anormal şekilde bölünmesine ve kontrolsüz bir şekilde çoğalmasına kanser denir.

Vücuttaki birçok hücreye nazaran kalp hücreleri, ileri dönemlerinde bölünmeye devam etmezler. Bu sayede kalp hücrelerinde bölünme sırasında hata meydana gelme ihtimali de ortadan kalkmış olur. Bu durum, kalbin hasarlı dokuyu onarmasında iyi olmadığı anlamına gelse de kansere karşı kalbi son derece dayanıklı bir hale getiriyor.

Kalp Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Kalp kanseri vakaları son derece nadir görüldüğü için belirtilerini saptamak da bir o kadar zor oluyor. Bazı tümörler hiç semptom göstermezken bazıları yorgunluk, nefes darlığı, baş dönmesi, göğüs ağrısı ve çarpıntı gibi semptomlara sahip olabilir.

Kendinizi kötü hissediyorsanız ve bu semptomlardan bazılarına sahipseniz bunun bir kalp tümörü olma olasılığı oldukça düşüktür ancak yine de bir doktora görünmekte fayda vardır.

Bu makalenin içeriği; tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi niteliği taşımamaktadır. Tıbbi durumlarla ilgili sorularınız için her zaman doktorunuza başvurunuz.

 

Kaynaklar:

https://www.iflscience.com/why-do-we-almost-never-hear-about-heart-cancer-69459

Atanur Yılmaz
Ondokuz Mayıs Üniversitesi -

0 yorum