Doğu Akdeniz'de Eski Bir Kara Parçası Bulundu
Dünyanın sabit bir gezegen olmadığı ve kıtaların sürekli hareket halinde olduğunu biliyoruz. Kıtaların hareketini bıraktıkları izlerden de açıkça görebiliyoruz. Ben Gurion Üniversitesi’nden jeolojist Roi Granot ve ekibinin bulgularına göre; deniz tabanında dünyanın varoluş sürecine göre en eski kara parçası bulundu.

Elde edilen bulgulara göre; Doğu Akdeniz’in dibinde 60.000 milkare büyüklüğünde bir kara parçası 340 milyon yıldır durmakta. Bu kara parçası Atlantik ve Hint Okyanuslarında bulunan kara parçalarından daha eski. Bu kara parçasının Pangea süperkıtası ile aynı zamanlarda meydana geldiği tahmin ediliyor.

Ekip, keşif gezileri sırasında, botlarının altında bulunan üç büyük sensör sayesinde bu kalıntıları keşfetti. Bu sensörler, deniz altındaki kayalıklardan gelen manyetik anomalileri tanıyarak, ekibin bu bulguları elde etmesini sağladı. Bu bulguların Tetis Denizinin oluşumundan 50 milyon yıl önceye dayanabileceğini belirten araştırmacılar, bulunan bu kara parçasının Tetis Denizinin bir kalıntısı olup olmadığı konusunda henüz net bilgilere sahip değiller.

Kaynak
http://www.iflscience.com/environment/a-geologist-has-found-part-of-a-lost-ocean-that-existed-long-before-the-atlantic/all/

Halime Serinçay
Hacettepe Üniversitesi / Biyomühendislik Doktora -

0 yorum