Deniz Biyologları Yeni Ahtapot Türlerini Keşfediyor
Deniz Biyologları Yeni Ahtapot Türlerini Keşfediyor

Zootaxa dergisinde yayınlanan yeni bir makaleye göre, yeni keşfedilen ahtapot türleri, Avustralya'nın güneybatısındaki sığ sularda yaşıyor ve Ahtapot Vulgaris grubuna ait.

Batı Avustralya Müzesi ve Kraliyet Botanik Bahçeleri’nden Dr. Michael Amor ve Batı Avustralya Balıkçılık ve Deniz Araştırma Laboratuvarı'ndan Dr. Anthony Hart, "Bentik sığ su türleri, en çok çalışılan ve en iyi anlaşılan ahtapotlar arasındadır ve bu nedenle araştırmacılar ve balıkçılar tarafından büyük ilgi görmektedir" dedi.

Bu ilgi, kriptik taksonların tanımlanması da dahil olmak üzere, tür sınırlarının ve dağılımlarının daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir. Kriptik türleşme ahtapotlar arasında yaygındır ve örnekler Octopoda takımı boyunca yaygındır.

Ahtapotların birkaç sert vücut parçası ve belli başlı tanısal taksonomik özelliği vardır. Ayrıca, yerel çevresel koşullarla bağlantılı morfolojik plastisite ve geleneksel moleküler belirteçlerin sınırlı kullanımı, ahtapotlar arasındaki tür zenginliğini küçümsememize neden oldu

Octopoda'da bu fenomenin belki de en ikonik örneği Octopus Vulgaris grubunun üyeleri arasında görülüyor.

Bu tür, en büyük ahtapot balıkçılığı hedeflerinden birini temsil ediyor ve geniş bilimsel ilgiye sahip. Hücre biyolojisi, çevre bilimi, balıkçılık araştırması, sinirbilim, fizyoloji ve robotik gibi alanlarda bilim dünyasının ilgisini çekmekte.

Yeni keşfedilen tür, Ahtapot Vulgaris grubunun başka bir üyesi, Avustralya'nın doğu kıyısı ve Yeni Zelanda'dan gelen yaygın Sidney ahtapotu (Ahtapot tetricus) ile aynı türdedir. Buna rağmen morfolojik ve genetik olarak farklıdır.

Yıldız ahtapot (Ahtapot djinda) olarak adlandırılan deniz canlısı, Avustralya'nın güneybatı kıyılarında, Shark Bay'den Cape Le Grand'a kadar dağılmıştır.

Bu bölgeyle olan bağlantılarını tanımak için, tür adı olarak 'yıldız' (djinda) seçildi. 'Yıldız'ın (aydınlık) bu kullanımı, Ahtapot tetricus ile paylaşılan yakın geçmişi ve şimdi anlaşılan ayrımı yansıtır.

Yeni tür, manto uzunluğu 10,9-17,7 cm olan bir orta ila dev ahtapottur.

Bilim adamları, "Ahtapot djinda, son derece verimli bir balıkçılığı destekliyor ve şu anda dünya çapında Deniz Yönetim Konseyi'nden sürdürülebilir sertifika almış iki ahtapot türünden biri" diyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum