Hem koşan hem de zıplayan robot Çita geliştirdiler
MIT’nin Çita olarak isimlendirilen dört ayaklı robotu geçen yıl ilk tanıtıldığı zamana göre yeteneklerini oldukça geliştirmiş durumda. Dün son hali ortaya çıkan Çita robot artık serbestçe koşu yapabiliyor ve daha yüksek engelleri rahatlıkla aşabiliyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından dün yayınlanan yeni bir videoya göre dört ayaklı robot boş bir spor salonunda yapılan testlerde 45.72 santimetrelik engelleri zıplayarak aşabiliyor.

Çevik bir şekilde engelin öteki tarafına hareket geliştiren robot, yaban kedileri gibi çok dayanıklı bir görüntü veriyor.

Konuyla ilgili bir yorum yapan MIT profesörü Sangbae Kim, “Denge ve enerjiyi iyi yönetmelisiniz ve iniş sonrası darbeyle baş edebilmelisiniz. Robotumuz özellikle yüksek dinamik davranışlar için tasarlandı.” dedi.

Çitanın ilk denemeleri geçen yıl bir koşu bandında yapılmıştı. MIT’nin aktardığına göre robot o zamandan bugüne kadar yapılan denemelerin yüzde 70’inde engelleri başarı ile aşmış.

MIT’nin iddiasına göre bu robot hem koşan hem de engellerin üzerinden atlayabilen ilk dört ayaklı robot olma özelliğinde.

Kaynak
http://www.gricizgi.com/1454-hem-kosan-hem-de-ziplayan-robot-cita-gelistirdiler

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum