CERN'de ışık hızı aşıldı mı?
Geçtiğimiz günlerde basında çıkan ışık hızının aşıldığına dair haberlere Doç. Dr. Umut Köse açıklık getirdi.

Doç. Dr. Umut Köse'nin yaptığı açıklama ise şu şekilde;

23 Ocak 2016 günü, bazı gazetelerin internet haber sitelerinde “CERN’de müthiş gelişme: Işık hızı asıldı!”, “CERN ışık hızını aştı”, “CERN: ışık hızını aşmayı başardık!”, “CERN bu kez ışık hızını aştı!” gibi başlıklı haberin servis edildiğini gördük.

Görünen o ki, 22 Eylül 2011 tarihli The Telegraph dergisinde yayınlanan makale, yeniden ısıtılıp önümüze sürülmüş durumda. Oysaki Şubat 2012’de deneysel ölçümlerde saptanan hatalar ve farklı deneylerde de yapılan test sonuçları kamuoyuyla paylaşılmıştı. Yukarıda bahsi geçen haberlerde çalışma arkadaşımız “Antonio Ereditato”nun ismi de kullanılarak yalan yanlış haber yapılmıştır.

Medya, yazılı basın ve internet gazeteciliğinde haber verme konusunda büyük sorumluluk taşımaktadır. Medyanın etik kurallarından biri olan “elde edilen bilgilerin doğruluğunun araştırılması” ilkesi dikkate alınmamış, bir bilim insanının ismi kullanılarak yalan habere alet edilmiştir. Akademisyenlerin değersiz gösterilmeye çalışıldığı bu dönemde bilimi de değersizleştirmeye yönelik bu gibi yayınların ne ülke geleceğine ne de bilimin geliştirilmesi ve bilimsel farkındalığın oluşturulmasına hiçbir katkısı olmayacaktır.

Bu nedenle medyanın yazılı basın ve internet sitelerinden sorumlu editörlerinin, bilim alanında yapacakları haberleri ülkemizde mevcut bilim insanlarına danışarak bu gibi hataları ortadan kaldıracaktır. Ayrıca bilim ve teknoloji haberlerinin işini bilen, olaylara eleştirel bakabilen kişiler tarafından hazırlanması yerinde olacaktır.

Not: Cumartesi ve Pazar günü yukarıda bahsi geçen haberleri yayınlayan internet sitelerine uyarı emaili gönderilmiştir. Birkaçının haberi çektiği görülmüştür. Bu haberleri facebook, twitter gibi sosyal medyada paylaşanların bu yalana ortak olmamaları için haberi kaldırmaları yerinde olacaktır.

*CERN Bilim sayfasından alınmıştır.

Doç. Dr. Umut KÖSE
Bern Üniversitesi ve CERN
The Telegraph 2011: http://www.telegraph.co.uk/news/science/8782895/CERN-scientists-break-the-speed-of-light.html
http://press.web.cern.ch/press-releases/2011/09/opera-experiment-reports-anomaly-flight-time-neutrinos-cern-gran-sasso

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum