Bugün Milyonlarca Kişi Tarafından Kullanılan Sağlığı Artıran Ünlü Diyet 4.000 Yıl Önce de Vardı
4,000 yıl önce bile Akdeniz'deki insanlar kendileri için neyin iyi olduğunu biliyorlardı. Yeni bir çalışma, antik Suriyelilerin bugün Akdeniz diyeti olarak adlandırdığımız ve sağlık açısından pek çok faydası olduğu söylenen diyete benzer şekilde beslendiğini ortaya koydu.

Leuven Üniversitesi'nden arkeolog Benjamin Fuller Inverse'ten Elana Spivack'a verdiği demeçte, "'Ne yersen osun' sözü burada gerçekten doğru" dedi. "Kararlı izotop oranı analizi tekniği, gerçekte tüketilen gıda gruplarının türünün doğrudan belirlenmesine olanak tanıyor."

Araştırmacılar bu tekniği, Suriye'deki Tell Tweini'nin yerleşim tarihini incelemek için arkeolojik izotop ölçümlerinden oluşan büyük veri kümeleri üzerinde kullandılar. Bronz ve Demir Çağları boyunca bu bölge Ugarit Krallığı için önemli bir limandı.

Veri seti, 410 bitki tohumunun yanı sıra 16 insan ve 210 diğer hayvan kemiğinden elde edilen ve MÖ 2600 ila 333 yılları arasını kapsayan izotop ölçümlerini içeriyordu.

İnsan kalıntılarında ölçülen nispeten düşük nitrojen 15 izotopları, Tell Tweini sakinlerinin evcil hayvanlarını daha çok iş, süt ve yün için kullandıklarını düşündürerek ara sıra et tükettiklerine işaret ediyordu. Özellikle M.Ö. 2000 ve 1600 yılları arasında, diyetlerinin büyük ölçüde tam tahıllar, meyveler ve bol miktarda zeytin ve üzüm de dahil olmak üzere sebzelerden oluştuğu görülüyor.

Fuller ve meslektaşları makalelerinde, "İnsan diyeti hayvansal protein açısından nispeten düşüktü ve bugün ekmek (buğday/arpa), zeytin, üzüm, bakliyat, süt ürünleri ve az miktarda etten oluşan tipik bir Akdeniz diyeti olarak kabul edilen diyetle karşılaştırılabilir görünüyor" diye yazıyor.

Bitki tüketimine olan bağımlılıkları, hayvanlarını başka kullanımlar için serbest bırakarak zorunluluktan ortaya çıkmış olsa da, etlerin meyve, tahıl ve sebzelere oranı, hem kendi refahımız hem de çevrenin refahı için bugün hala en sağlıklı seçenek olduğunu kanıtlamaktadır.

Korunmuş tohumlardaki yüksek karbon 13 izotop seviyeleri, Tell Tweini'nin mahsullerine sitenin tarihi boyunca iyi bakıldığını ve sulandığını göstermektedir. Hayvan gübresi kullanımı da bitkilerde bulunan yüksek seviyedeki nitrojen 15 izotoplarını açıklayabilir.

Tell Tweini nüfusunun beslenme şeklinin bugün Akdeniz'de yaşayan insanların beslenme şeklinden ayrıldığı nokta, kıyıdan iki kilometreden (bir milden biraz fazla) daha az uzaklıkta olmasına ve Tell Tweini'de çok çeşitli balıklar bulunmasına rağmen, Orta Tunç Çağı'nda insanların denizden çok fazla yiyecek tüketmediğidir. Diğer su yollarından da pek bir şey yememişlerdir.

Antik toplumun üyeleri, topraklarının verimli olduğunu gösteren ekinlerinden yeterince yiyecek üretebilmiş olmalıdır. Bu da bölgenin bilinen zeytinyağı üretimiyle örtüşmektedir.

Fuller ve ekibi, "Alandaki kazılar, zeytinyağı üretiminin Tell Tweini'nin ana ekonomik faaliyeti haline geldiğini ve Demir Çağı boyunca her evde bu faaliyetle ilgili tesisatların bulunabileceğini gösteriyor" diye açıklıyor.

MÖ 1200'den kısa bir süre sonra Ugarit yıkıldı. Krallığın çöküşü bölgedeki mahsul kıtlığı, sosyal huzursuzluk ve kıtlığa bağlanırken, Tell Tweini'nin petrol üretimine dair işaretler kısa bir süre sonra bitki izotoplarında herhangi bir stres belirtisi olmadan yeniden ortaya çıktı.

Araştırmacılar, "Tell Tweini sakinlerinin bu dönemde artan kuraklıkla çok iyi başa çıktıkları ve hatta çoğu durumda diğer çağdaş yerleşim yerlerinden daha iyi başa çıktıkları sonucuna varabiliriz" diyor.

Bu bulgular, Akdeniz benzeri bir diyetin insanlığın binlerce yıldır ayakta kalmasına yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Ancak bu diyet aynı zamanda nispeten istikrarlı bir iklime sahip verimli bir ortamda ortaya çıkmıştır.

Fuller ve meslektaşları, "Ugarit... Geç Tunç Çağı'ndaki yıkımın ardından ihmal edilebilir bir yeniden yerleşime tanık oldu" diyor.

"Tell Tweini'ye göre daha az elverişli çevresel koşulların mı yoksa sakinleri arasında uyum stratejilerinin yokluğunun mu önemli bir rol oynadığının araştırılması, daha fazla araştırmayı gerektirmektedir."

Bu yazı SCIENCEALERT’ de yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum