Bu makine su ve karbondioksitten benzin üretiyor
Petrole alternatif enerji kaynakları geliştirilse de, halihazırda petrol ve türevleriyle çalışan makine ve araçların bu yeni kaynaklardan verimli bir şekilde faydalanması mümkün olmayabiliyor.

Biyokütlenin yakıta dönüştürülmesi için çeşitli çalışmalar yürüten AlmanSunfire GmbH ise, benzine alternatif enerji kaynağı bulmak yerine benzin miktarının nasıl artırılabileceği sorusuna yanıt aramaya karar vermiş. Üstelik çözüme ulaşmayı da başarmış.

CNET’in haberine göre, Sunfire’ın geliştirdiği çözüm gezegende en bol bulunan iki kaynağı, yani suyu ve karbondioksiti kullanarak sentetik benzin, kerosen ve petrol üretiyor. Haberde, sistemin şimdilik yüzde 50 verimlilikle çalıştığı, ancak ileride bu oranın yüzde 70′e çıkarılabileceği belirtilmiş. Aslında bu verimlilik oranları şimdiki dizel ve benzin motorlarının gösterdiği verimlilikten pek de farklı değil. Zira dizel motorlar da yine yüzde 50 civarı verimlilikle çalışırken benzinli motorların yüzde 14 ila 30 verimlilik oranına sahip olduğunu belirtelim.

Peki bu harika icadı kullanmamızın önündeki engel ne? Tabii ki bürokratik işlemler. Firmanın kendi açıklamasına göre bu sisteme yatırım yapılmadan önce getirilmesi gereken pek çok düzenleme var. Dileriz bu düzenlemelerin yapılıp Sunfire sisteminin kullanıma girmesi için önce petrolün tükenmesini beklememiz gerekmez.

Kaynak: LOG

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum