Bilim İnsanları, Sık Uyuklamanın Ciddi Sağlık Risklerinin Bir Uyarısı Olabileceğini Belirtiyor
Bilim İnsanları, Sık Uyuklamanın Ciddi Sağlık Risklerinin Bir Uyarısı Olabileceğini Belirtiyor

Bir öğleden sonra, kitap okurken uykuya dalmaktan daha güzel bir şey var mı?

Bu basit zevke çok sık teslim olmak, sağlığınız için dikkate değer bir işaret olabilir. Son araştırmaya göre düzenli, sık şekerleme yapmak yüksek hipertansiyon ve felç riski ile ilişkilendirildi.

358.451 anonim kaydın analizi, bu bağlantıyı ortaya çıkardı ve sonuçların tesadüften daha fazlası olabileceğini düşündürdü.

Korelasyonel bir çalışma olduğundan, rakamlar hatanın uykunun kendisinde olduğunu ima etmiyor. Sorunun kötü uyku düzeni olması tamamen olasıdır ve bu kısa gündüz dinlenme anları, bunun sonucunda ortaya çıkan sağlık sorunlarının asıl sebebi olmayabilir.

Önceki çalışmalar, gündüz şekerleme ile hipertansiyon ve buna bağlı olarak ana komplikasyonlarından biri olan inme arasında potansiyel bir bağlantı olduğunu belirtmişti.

Bu durumların her ikisi de ciddidir: Kalıcı yüksek tansiyon ile teşhis edilen hipertansiyon, erken ölümün önemli bir nedenidir ve inme ciddi, uzun süreli sakatlığa ve ölüme neden olabilir.

Önceki çalışmaları daha da genişletmek için, araştırmacılar Mendel rastgeleleştirmesini (genetik varyasyonların nedenselliği belirlemek için bir sonuç üzerindeki etkisi) ve uzun süreler boyunca gerçekleşen gözlemleri içeren bir çalışma yürütmek için Biobank'a başvurdular.

Veritabanı, 2006 ve 2010 yılları arasında 40 ila 69 yaşları arasında, düzenli olarak sağlıklarıyla ilgili örnekler ve güncellemeler sağlayan 500.000'den fazla Birleşik Krallık sakini hakkında bilgi içermektedir. Ayrıca bazı Biobank katılımcıları tarafından gündüz şekerleme üzerine bir anket yapıldı; bu anket 2010 ve 2019 yılları arasında dört kez gerçekleştirilmiştir.

Biobank verilerinden, araştırmacılar, çalışmanın başlamasından önce zaten yüksek tansiyonu olan veya felç geçiren kişileri hariç tuttu. Bu, bize incelenebilecek 358.451 kişinin sağlık verilerini bıraktı.

Bu geniş örnek, bazı büyüleyici bilgileri ortaya çıkardı. Örneğin, düzenli şekerleme yapanların çoğu erkekti, sigara içiyordu, alkol tüketiyordu, eğitim ve gelir düzeyleri daha düşüktü ve hem uykusuzluk hem de horlama sorunları vardı.

Daha yüksek şekerleme sıklığı, aynı zamanda, hipertansiyona karşı genetik yatkınlık ile de pozitif olarak ilişkiliydi.

Bu düzenli şekerleme yapanlar, nadiren ve hiç şekerleme yapmayanlara göre yüzde 12 daha yüksek hipertansiyon riskine ve yüzde 24 daha yüksek felç riskine sahipti.

Katılımcıların yaklaşık dörtte biri tarafından bildirilen artan şekerleme sıklığı da endişe nedenidir.

Birinin diğerine neden olmasından ziyade, şekerlemeler ve hipertansiyon, aynı altta yatan sorunun belirtileri olabilir.

Klinik psikolog, "Uzun şekerlemelerin kendisi zararlı olmasa da, bunu yapan birçok insanda geceleri zayıf uykuya neden olabilir. Geceleri kötü uyku daha kötü sağlıkla ilişkilidir" dedi.

Bu, nedensel bir bağlantının dışlanması gerektiği anlamına gelmez. Bilim insaları daha önce, şekerlemeden sonra kan basıncının yükselebileceğini kaydetmişti; bu, gündüz şekerlemelerinde inme riskinin artmasında rol oynayabilir, ancak başka bir mekanizma da sorumlu olabilir. Her halükarda, kesinlikle daha fazla araştırma gerekli görülüyor.

Araştırma Hypertension'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum