Beş Gezegen Ve Ay Gökyüzünde Hizalanacak
Merkür, Jüpiter, Venüs, Uranüs ve Mars, gün batımından sonra gökyüzünde olacak.

Akşamın erken saatlerinde gökyüzünde bir gezegen alayına tanık olacağız. Beş gezegen ve ay aynı hizaya gelecek ve beş gezegenden dördünü teleskop yardımı olmadan görebileceksiniz. Yani 25 Mart'tan itibaren Güneş battıktan sonra gözler gökyüzünde.

Görünür gezegenler, ufukta en alçaktan en yükseğe doğru sırayla Merkür olacak, ardından Jüpiter ve Venüs gelecek - ki bunlar daha yakın zamanda güzel bir kavuşumdaydı.

Venüs'ten sonra, Uranüs'ü tespit etmek için bir teleskoba ihtiyacınız olacak, ardından onu Ay takip edecek; sadece küçük bir şerit olacak ve görüntülemenizi engellememelidir. Ay'dan sonra, gökyüzünde çok daha yüksekte, Mars olan kırmızımsı parlak noktayı göreceksiniz.

An illustration of the sky on March 25 showing the relative positions of planets

25 Mart akşamı gökyüzü böyle görünecek. The Sky Live.

 

Onları görmek için en iyi zaman 25 Mart'tan 30 Mart'a kadar gün batımından hemen sonra olacak ve ardından Jüpiter görünür konumda Merkür'ü geçecek ve sanal çizgi biraz daha karışık olacak. Ancak gezegenler, Jüpiter Nisan'da Güneş'in parıltısında kaybolana kadar, günlerce daha görünür olacak.

 

Gökyüzünde görünen diğer gezegen Satürn'ü yakalamak istiyorsanız, onu şafaktan önce Doğu ufkunun hemen üzerinde görmeye çalışmalısınız.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum