Bazılarımız Ay'ın Uranüs'ü Engellediğini Görecek
Ay, Dünya'nın farklı noktalarından görüldüğü gibi, bu yıl Uranüs'ün önünden iki kez geçti, ancak 14 Eylül daha fazla insan tarafından görülebilen aylık olayların başlangıcını işaret ediyor.

Ay, Dünya'ya en yakın gök cismidir ve bu nedenle bizim bakış açımızdan görüldüğü gibi bazen diğerlerinin önünden geçer. Bunu Güneş'e yaptığında buna güneş tutulması deriz, ancak başka bir cisim kısa süreliğine engellendiğinde buna örtülme denir. Bu yıl Uranüs'ü örtmek için büyük bir yıl.

Ay'ın ve tüm gezegenlerin yörüngeleri mükemmel bir düzlemde olsaydı, Ay her gezegeni ve düzenli bir yıldız kümesini ayda bir kez örterdi. Ancak, ay ve gezegen yörüngelerinin hafifçe eğilmesi, Ay'ın çoğu zaman bu cisimlerin hafifçe kuzeyine veya güneyine doğru geçtiği anlamına gelir. Bu yıl Ay'ın Dünya'dan görülebilen dokuz gezegen örtülmesi var - altısı Uranüs, ikisi Mars ve biri Venüs.

Gökyüzünde parlak gezegenler bulmak yeterince kolaydır, ancak Uranüs'ü bulmak istiyorsanız, bazen yardıma ihtiyacınız var. Ay'ın hemen yanındayken, engellenmek üzereyken veya yeniden ortaya çıktığında çok daha kolaydır.

Üstelik, Venüs örtülmesi Güneş'e görülmesi zor olacak kadar yakındı ve yaklaşan Mars olayı sabahın erken saatlerinde olacak. Ciddi bir meraklı değilseniz ve bu yıl Ay'ın bir gezegeni engellediğini görmek istiyorsanız, bu, Uranüs olmalı.

Gezegenler de birbirlerini örtebilir, daha yakın olan önden geçer, ancak gökyüzünde o kadar az yer kaplarlar ki bu neredeyse hiç olmaz. Gezegenler (ve uyduları) bazen yıldızları da örter, bu, amatör gök bilimcilerin yardıma koşmasıyla, bazen önemli bilimsel veriler sağlar, ancak çoğunlukla daha önce hiç duymadığınız soluk yıldızları içerir.

Tam bir güneş tutulmasına tanık olmak için genellikle seyahat etmeniz gerektiği gibi, örtülmeler de tüm gezegenden görünmez. Dünyanın en az yarısı, herhangi bir örtülmeyi görmek için yanlış yöne bakacak ve hatta ilgili zamanda Ay'ı görebilen birçok yer bile buna tanık olmayacak. Ay, Dünya'nın neresinde olduğunuza bağlı olarak, daha uzak cisimlere kıyasla farklı yerlerde görünecek kadar yakındır. Sonuç olarak, birçok insan, konuma bağlı olarak, Ay'ın kenarının gezegenin yanından geçtiğini görür, hatta onu iki dereceye kadar kaçırır.

Bu nedenlerden dolayı ne Haziran ne de Temmuz Uranüs örtülmeleri pek çok insan için uygun değildi ve sadece birkaç Pasifik Adası Ağustos olayını görebiliyordu, ancak 14 Eylül'den itibaren başlayan dörtlü çok daha iyi olacak. Hava müsait olursa, Kuzey Yarımküre'nin çoğu bunlardan en az birini görme fırsatına sahip olacak, ancak Uranüs o kadar zayıf ki muhtemelen dürbün veya teleskoba ihtiyacınız olacak.

14 Eylül örtülmesi Avrupa'dan ve Afrika ve Asya'nın bazı bölgelerinden görülebilecek. 12 Ekim'de Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'nin bazı bölgeleri bir fırsat yakalıyor. Doğu Asya'dan görülebilen 8 Kasım örtülmesi, kısmen tam bir ay tutulması sırasında meydana geleceği için özellikle heyecan verici.

Sonunda, 5 Aralık'ta, Kuzey Amerika ve Avrupa bir fırsat daha yakalıyor, ancak Avrupalılar için sabahın erken saatleri olduğundan çoğu kişi yatakta kalmayı tercih edebilir.

Yukarıdaki bağlantılar sizi şehirlerin bir listesine ve Uranüs'ün her birinden kaybolup yeniden belireceği zamanlara götürür. Tarihlerin evrensel zamana (Greenwich Ortalama Zamanı) göre olduğuna dikkat edin, bu nedenle bazı etkinlikler yerel saate göre bir gün önce veya sonra olacaktır.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum