Ay’ın Dünya’dan Görülemeyen Yüzünün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?
NASA’nın Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) uzay aracı 16 Temmuz’da Ay’ın eşsiz bir görüntüsünü yakaladı. Yaklaşık 1,5 milyon kilometre uzaktan çekilen fotoğrafta Ay’ın Dünya’dan görülemeyen yüzünü net bir şekilde görmek mümkün.

Ay’ın kendi etrafındaki dönüş süresi, Dünya etrafındaki dönüş süresine yaklaşık olarak eşit olduğundan Dünya’dan bakıldığında Ay’ın hep aynı yüzü görülür. Bu durumun daha ayrıntılı bir açıklamasına “Neden Ay’ın Hep Aynı Yüzünü Görürüz?” yazısından ulaşabilirsiniz. Ay’ın diğer yüzü 1959 yılında Rusya’ya ait Luna 3 uzay aracı tarafından çekilen fotoğraflar Dünya’ya ulaşıncaya kadar görüntülenememişti. Deep Space Climate Observatory uzay aracı tarafından çekilen fotoğrafta ise Ay, Dünya’nın Güneş tarafından aydınlatılan bölümünün önünden geçerken görülüyor.

Ay’ın diğer yüzü Dünya’ya bakan yüzüyle kıyaslandığında hayli engebeli. Örneğin Güneş Sistemi’nin en büyük krateri bu bölgede bulunuyor.

Kaynak
http://www.bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/ayin-dunyadan-gorulemeyen-yuzunun-fotografi-nasil-cekilir#sthash.wU1HrJ7d.dpuf

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • Orhan Gazi H.
    Orhan Gazi H.
    8 yıl önce

    Ay dünyanın etrafında ve kendi etrafında dönüyor, Sürekli ayı takip eden bir jet uçar nöbetleşe, dünya ay ile güneşin arasındayken dev bi spot ışığı gerekli :)