Neden Ay’ın Hep Aynı Yüzünü Görürüz?
Dünya’nın tek uydusu olan Ay gökyüzünde farklı zamanlarda farklı şekillerde görünür.

Dolunay, ilk dördün, son dördün gibi isimler verilen bu haller yaklaşık olarak 29,5 günlük periyotlarla tekrar eder. Bu süre içinde hem Dünya hem de Ay kütleçekimi etkisinde hareket ederken Ay’ın Dünya’dan görünen yüzü hep aynı kalır. Yüzeyin görünen kısmının toplam yüzeye oranı tam olarak %50 olmasa bile %50’ye çok yakındır. Başka gezegenlerin pek çok uydusunda da gözlemlenen bu durumun sebebi Dünya üzerinde gelgitlerin oluşmasına da sebep olan kuvvetlerdir. Güneş’in ve Ay’ın kütleçekimi sebebiyle Dünya’da meydana gelen gelgit sadece okyanusları değil tüm gezegeni etkiler. Fakat karaların akışkanlığı okyanuslardan çok daha az olduğu için gelgitin karalarda neden olduğu deformasyon okyanuslarda olduğundan çok azdır. Üzerinde hiçbir kuvvet olmadığı zaman mükemmel bir küre şeklinde olan bir uydunun kesit alanı, gezegeninin kütleçekiminin etkisiyle zaman içinde ovalleşir (Dünya’nın gelgitler sırasında aldığı şekil). Şişkin kısımlardan birinin her zaman gezegene dönük olduğu durum ise sistemin en kararlı olduğu haldir.

Kaynak
http://www.bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/neden-ayin-hep-ayni-yuzunu-goruruz

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

8 yorum

 • Cihan Karagöz
  Cihan Karagöz
  9 yıl önce

  GEL-GİT 'İN KARALAR VE DENİZLERDEKİ ETKİLERİ? diye yazsaydınız keşke :)

 • Cem Çimen
  Cem Çimen
  9 yıl önce

  Ayın hep aynı yüzünü görmemizin sebebi; Ayın kendi etrafındaki tam tur dönüşü ile dünya etrafındaki tam tur dönüş süresinin aynı olmasındandır. Yani Ay hem kendi etrafında hem de dünya etrafında 28 günde tam tur döner. böylece dünyaya bakan yüzü sabit kalırken kendi etrafında da dönmüş olur.

 • FARUK ÖNDER YERLİ
  FARUK ÖNDER YERLİ
  9 yıl önce

  Ay ve Dunya saat yonunun tersine, donerler. Ayin kendi etrafindaki donus hizi, dunyanin etrafindaki donus hizindan daha azdir. Kendi etrafindaki donus suresi ile dunyanin etrafindaki donus suresi birbirine esittir. Yazida bu esitligin nedeni anlatilmaktadir.

 • mehmet tevfik yazgan
  mehmet tevfik yazgan
  9 yıl önce

  Anlatım doğru. Masanın üzerine 2 çay tabağı koyun. biri dünya olsun, diğeri ay. Ay olanın kenarına, dünya olana karşı karşıya geldiği noktaya bir işaret koyun. Bu işaret hep dünya olana bakıyor kalacak şekilde, ay olan tabağı diğerinin etrafında bir tur attırın. Ay olanın dünya olan etrafında dönerken, dünyaya baktığı yüz hep dünyaya bakıyor kalmak kaydı ile kendi ekseninde de bir tur döndüğünü görebilirsiniz.

 • Gökhan Olum
  Gökhan Olum
  9 yıl önce

  Anlatılandan ben şunu çıkardım..Depremleri tetikleyen nedenlerden biri de ay ve güneş tutulmaları.

 • cüneyt tüzel
  cüneyt tüzel
  9 yıl önce

  Sorunun cevabı bu mu? :))

 • Bahar Erkaya
  Bahar Erkaya
  9 yıl önce

  Ay ile dünyanın dönüş hızının aynı olmasından değil miydi?

 • Cem Çimen
  Cem Çimen
  9 yıl önce

  Başlık ve konu farklı..Başlıktaki sorunun cevabı değil aşağıda anlatılanlar...