Avrupa ve Asya'yı Birleştiren Dünyanın En Uzun Asma Köprüsü Açıldı
Avrupa ve Asya'yı Birleştiren Dünyanın En Uzun Asma Köprüsü Açıldı

Avrupa ve Asya'yı Çanakkale Boğazı üzerinden birbirine bağlayan, dünyanın en uzun asma köprüsü resmen hizmete açıldı. Cuma günü, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Kore Başbakanı Kim Boo-kyum ve diğer çeşitli yetkililer, Türkiye'nin biri Avrupa'da, diğeri Asya'da olan iki yakasını birbirine bağlayan devasa köprünün açılışını yaptılar. İki kule arasında 2.023 metre yükseklikte bulunan 1915 Çanakkale Köprüsü, şu anda dünyanın en büyük asma köprüsüdür.

AP News'in haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Türkiye, orta açıklık bakımından dünyanın en uzun köprüsüne sahip olan Japonya'yı geride bırakarak birinciliği aldı." dedi.

Köprünün inşası yaklaşık beş yıl sürdü ve iki ülke arasındaki bağları güçlendirmek için hem Türk hem de Güney Koreli şirketler tarafından 2,7 milyar dolara mal oldu. Artık Türkiye'de hem Avrupa'yı hem de Asya'yı İstanbul dışında birbirine bağlayan tek otoyol ve yolculuğun kendisi sadece 6 dakika sürüyor.

Köprü, Avrupa yakasında Gelibolu ile Asya yakasında Lapseki'yi birbirine bağladı. Adı - 1915 Çanakkale Köprüsü - İngilizler boğazın kontrolünü ele geçirmeye çalışırken, Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı imparatorluğunun İngiliz kuvvetlerine karşı kazandığı büyük bir deniz zaferine atıfta bulunuyor.Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/worlds-longest-suspension-bridge-opens-connecting-europe-and-asia/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum