Yeni Bakır Yüzey Sadece 2 Dakikada Bakterileri Öldürüyor
Yeni Bakır Yüzey Sadece 2 Dakikada Bakterileri Öldürüyor

Bakır, bakterilere karşı mücadelede son derece faydalı bir elementtir. Bakırın antimikrobiyal özelliklerinin antibiyotiğe dirençli bakterilere, mantarlara ve hatta virüslere karşı etkili olduğu gösterilmiştir. Bu özellikler malzemeyi son derece faydalı kılar. Bir yüzeydeki bakteri varlığının tehlikeli enfeksiyonlara yol açabileceği durumlarda bakır fayda sağlar.

Avustralyalı araştırmacılar, bazı bakterileri normal bakırdan 120 kat daha hızlı öldürebilen gelişmiş bir bakır yüzey oluşturdular. Biomaterials dergisinde bildirildiği gibi bu malzeme, Amerika Birleşik Devletleri'nde yılda 50.000 ölümden sorumlu olan bir bakteri türü Staphylococcus Aureus'a karşı test edildi.

RMIT Üniversitesi'nden kıdemli yazar Profesör Ma Qian yaptığı açıklamada, "Standart bir bakır yüzey dört saat içinde Staphylococcus Aureus’un yaklaşık %97'sini öldürür. İnanılmaz bir şekilde, özel olarak tasarlanmış bakır yüzeyimize Staphylococcus Aureus bakterileri yerleştirdiğimizde, sadece iki dakika içinde hücrelerin %99,99'undan fazlasını yok etti. Yani, yeni bakır yüzey sadece daha etkili olmakla kalmıyor, 120 kat daha hızlı. ” dedi.

Malzemenin sırrı mikroskobik yapısındadır. Ekip bunu başarmak için bakır ve manganezden oluşan bir alaşım oluşturan özel bir bakır kalıp döküm işlemi kullandı. Manganez daha sonra hem ucuz hem de ölçeklenebilir bir şekilde kimyasal olarak uzaklaştırıldı. Geride kalan, mikropların içine düşüp bakır iyonları tarafından öldürülmesi için mükemmel bir tuzak olan minik boşluklarla dolu bir yüzeydi.

"Bizim bakırımız tarak benzeri mikro ölçekli boşluklardan oluşuyor ve bu tarak yapısının her dişinin içinde çok daha küçük nano ölçekli boşluklar var, bu boşluklar da muazzam bir aktif yüzey alanına sahip," diye açıklıyor baş yazar Dr Jackson Leigh Smith.

Manganezin uzaklaştırılmasıyla oluşturulan özel desen, yüzeyi hidrofilik, yani su çekici hale getirir. Su, üzerinde damlacıklardan ziyade bir film oluşturur.

"Hidrofilik etki, bakteri hücrelerinin yüzey nanoyapısı tarafından gerilirken formlarını korumak için mücadele ederek, gözenekli desen bakır iyonlarının daha hızlı salınmasına izin verdiği anlamına gelir. Bu birleşik etkiler, bakteri hücrelerinin yapısal bozulmasına neden olarak, onları sadece zehirli bakır iyonlarına karşı daha savunmasız hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda bakır iyonlarının bakteri hücrelerine alınmasını da kolaylaştırır, " diye ekledi Smith.

Bu etkiler bakterilerin ölümünü epeyce hızlandıran bir kombinasyona yol açarlar. Bu yüzeyi geliştiren ekip bu teknolojinin hastaneler, okullar, evler ve toplu taşıma gibi bakterilerin hızlıca yayıldığı alanlarda kullanılabileceğini ümit etmektedirler

Ekip ayrıca yüzeyin COVID-19'a neden olan virüs olan SARS-CoV-2'yi öldürmede etkili olup olmadığını da araştıracak.Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/new-copper-surface-kills-bacteria-in-just-2-minutes-over-100-times-faster-than-regular-copper/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum