Avrupa, Jüpiter'in Aylarının Yaşam Barındırıp Barındıramayacağını Görme Yolunda
JUICE görevi, bu çok uzaklardaki donmuş dünyalar hakkında bildiklerimizi önemli ölçüde genişletecek.

Avrupa'nın Jüpiter'e ilk görevi olan JUICE, Fransız Guyanası'ndan başarıyla fırlatıldı ve şu anda Jüpiter sistemine doğru tuhaf uçuşunda. Temmuz 2031'de gaz devine ulaşacak ve üç büyük buzlu ayına ve gezegenin onlarla ve etrafında yörüngedeki diğer cisimlerle nasıl etkileşime girdiğine dair yeni bilgiler sağlayacak.

Instagram linki.

 

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) görevi başlangıçta 13 Nisan’a planlanmıştı, ancak yıldırım riski (Jüpiter'e yapılacak bir görev için ironik) ve bu fırlatmanın inanılmaz derecede hassas doğası nedeniyle ertesi güne ertelendi. Görevin planlanan zamanın bir saniyesi içinde fırlatılması gerekiyordu, aksi takdirde gezegenimizin çekim gücünden kurtulacak kadar hız kazanamazdı.

JUICE Uzay Aracı operasyon müdürü Ignacio Tanco, IFLScience'a, “Bu tür, gezegenler arası yörüngelerdeki, görevler için fırlatma penceresi son derece dardır, çünkü Dünya'nın etki alanından çıkmaları gerekir.” dedi.

"Bu durumda sondanın Dünya'nın yerçekimi kuyusundan çıkmasına izin verecek aşırı bir hıza sahip olmalılar. Dolayısıyla, daha düşük bir hızla fırlatıyor olsaydık, yakalanır ve Dünya'nın yörüngesinde kalırdı."

Ancak tek başına roket gücü, kabaca 890 milyon kilometre uzaktaki Jüpiter'e ulaşmak için yeterli değildir, bu nedenle JUICE, kendisini ileriye doğru fırlatmak için çekim etkili manevralarla Venüs ve Dünya Sistemi’nden yörünge enerjisi çalmak zorunda kalacak. JUICE, sekiz yıllık yolculuğunda bir kez Venüs'ün, üç kez de Dünya'nın yanından geçecek; ilki hem Ay'ı hem de Dünya'yı kullanan benzersiz bir manevra ve sonuncusu 2029'da, Jüpiter'e ulaşmadan sadece iki yıl önce olacak.

Instagram linki.

 

Her şey yolunda giderse, uzay aracı, ay Ganymede'nin ilk uçuşundan önce bir asteroidin, ana Asteroit Kuşağı'ndaki olası asteroit 223 Rosa, yanından geçme olanağına da sahip olacak ve ardından Jüpiter'in yörüngesine girecek. Sonra bilim görevi ciddi olarak başlayacak.

Görevin bilimsel yönleri üzerinde çalışan gezegen bilimci Dr. Olivier Witasse, IFLScience'a, "Bu çok önemli bir görev çünkü buzlu ayların, yani Europa, Ganymede veya Callisto, içinde yaşanabilir yerler olup olmadığını öğrenmek istiyoruz. Görevin ana sorusu bu." dedi.

Bu üç Galileo ayı hakkında birçok cevaplanmamış soru var. Europa, buzlu kabuğunda çatlaklar olan aktif bir yüzeye sahiptir. Altında, muhtemelen kayalık çekirdeğiyle temas halinde olan derin bir okyanus var. Callisto, Güneş Sistemi’ndeki en eski yüzeye sahiptir, ancak çok daha kalın bir buzlu kabuğun altında bir okyanusu da gizleyebilir. Görevin ana hedefi olan Ganymede, Dünya'daki tüm okyanusların iki katı kadar su içeren ancak yüzeye Europa kadar yakın olmayan bir okyanusun olduğu, arada bir cisim olabilir.

Dr. Witasse, “Bu okyanus nerede? Yüzeyden uzak mı? Okyanusun üzerindeki buz kabuğunun kalınlığını ve ayrıca bu okyanusun ne kadar büyük olduğunu bilmek önemlidir. Derinlik nedir?” diyerek Ganymede'nin içi ile ilgili bazı acil soruları paylaştı.

Instagram linki.

 

Uzay aracı, Europa'nın iki kez, Ganymede'nin 12 kez ve Callisto'nun 21 kez yanından geçecek. Tüm geçişlerinden sonra, Aralık 2034'te JUICE, Ganymede çevresinde yörüngeye girecek ve bizimkinden başka bir ayın yörüngesinde dönen ilk uzay aracı olacak. Ganymede, Güneş Sistemi’ndeki en büyük ve manyetik alana sahip tek aydır. JUICE, birincil görevinin ikinci bölümünü ve belki de yakıt izin verirse genişletilmiş görevinin tamamını bu merakı incelemeye adayacak.

Dr. Witasse, IFLScience'a, "Ganymede ayının tüm içi JUICE ile incelenecek. Yani sadece okyanus değil, aynı zamanda buz tabakaları da. Çünkü buzlu yüzeyin ve okyanusun altında başka bir buz tabakası olabilir. Ve içeride, ayın ortasında, demir çekirdeğiniz var. Sıvı olduğunu düşündüğümüz ve kendi manyetik alanını oluşturan bir çekirdek. Kendi manyetik alanını oluşturan bir aya sahip olmak, Güneş Sistemi’nde benzersiz bir durum." dedi.

Görev, NASA'nın daha küçük aya odaklanacak olan Europa Clipper’ı ve Jüpiter'i inceleyen diğer gözlemevleriyle iş birliği yapacak. Jüpiter'in kendisi inanılmaz bir keşif hedefidir. Üç buzlu ay artı volkanik ay Io birbirinden çok farklıdır ve JUICE bunların nasıl ortaya çıktığını anlamamıza yardımcı olacak. 92 ay ve fazlasıyla Jüpiter sistemi minyatür bir Güneş Sistemi gibidir. JUICE, gözlemleriyle bizim güneş sistemimiz ve diğer güneş sistemleri hakkında fikir verecek ve gaz devi gezegenlerin evrenin başka yerlerinde neye benzediği hakkında fikir verebilir.

Bunların hepsi JUICE'ın bize söylemeyi umduğu şeyler, ancak her görev sonunda beklemediğimiz şeyler keşfediyor, bu yüzden bu heyecan verici görevde de pek çok sürprizle karşılaşacağımızdan eminiz.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum