Artemis I Ay Görevinin Yaz Sonunda Gökyüzüne Çıkması Bekleniyor
Görev 29 Ağustos, 2 Eylül veya 5 Eylül'de başlayabilir.

Geri sayım devam ediyor. NASA'nın iddialı Ay'a ilk geri dönüş görevi Artemis I, 29 Ağustos ile 5 Eylül tarihleri arasında fırlatılacak. Mürettebatsız görev, insanları önce Ay'ın çevresine ve ardından doğal uydumuzun yüzeyine götürecek olan gelecek görevler için çok önemli bir basamak taşı.

Tarihler, NASA tarafından olası fırlatma pencerelerini ve ardından Orion Kapsülünün geri dönüşünü tartışan bir telekonferansta açıklandı. Artemis I, astronotları Ay'a ve belki bir gün Mars'a götürebilecek, NASA'nın yepyeni süper ağır kaldırma fırlatma aracı olan Uzay Fırlatma Sisteminin (SLS) ilk fırlatması olacak.

Fırlatma dönemi boyunca NASA, uygun üç fırlatma penceresi seçti. 29 Ağustos'ta roket 08:33 ile 10:33 ET (Türkiye saati ile 15:33 - 17:33) arasında fırlatılabilir. Bu zamanda fırlatılırsa, NASA, tüm görevin 42 gün sürerek 10 Ekim'de Dünya'ya dönebileceğini tahmin ediyor.

Fırlatma 2 Eylül'de gerçekleşecek olursa, saat 12:48 ET'den (Türkiye saati ile 19:48) itibaren veya sonraki iki saat içinde herhangi bir zamanda olabilir. Dönüş 40 gün sonra 11 Ekim'de olacaktır. 5 Eylül'de fırlatma penceresi daha kısa, 17:12 ET'de (Türkiye saati ile 6 Eylül 00:12) 90 dakikalığına açılıyor, ancak 17 Ekim'de geri dönüşle 43 günlük bir görevle sonuçlanıyor.

Artemis I'in Orion Kapsülü, görevin altı gününü Ay çevresindeki yörüngede geçirecek. Önemli teknolojiyi test edecek ve 1972'de Apollo 17'den bu yana ay yörüngesindeki ilk mürettebatlı görev olan Artemis II'nin yolunu açacak.

Artemis II, 10 gün sürecek ve Dünya'ya dönmeden önce bir ay uçuşu gerçekleştirecek. Mevcut plan, Mayıs 2024'te fırlatmak. Artemis III'ün, uzay giysileri ve iniş araçlarının o zamana kadar hazır olması halinde, 2025 yılında olması bekleniyor.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum