Antik Mezopotamya Kungaları İnsanlar Tarafından Üretilen En Eski Hayvan Melezleridir
Antik Mezopotamya Kungaları İnsanlar Tarafından Üretilen En Eski Hayvan Melezleridir

Bronz çağı Mezopotamya'sından bir eşek-kıçlı melez, insanlar tarafından yetiştirilen bir melez hayvanın bilinen en eski örneğidir. Ata benzer hayvanların kemikleri 4500 yıl öncesine dayanmaktadır ve antik atgiller kimliğini çevreleyen onlarca yıllık anlaşmazlığa son vermiştir.

Titiz DNA dizilemesinden sonra, Institut Jacques Monod'dan gelen ekip, kemiklerin bir kunga'ya - dişi bir evcil eşek ile bir erkek yaban eşeğinin melezine - ait olduğuna inanmakta. Bulgular Science Advances dergisinde yayınlandı.

Bugün kunga olarak bilinen 25 hayvanın kemikleri, 2006 yılında kuzey Suriye'deki bir kraliyet mezarı olan Tell Umm el-Marra'da keşfedildi. İskeletlerin tamamı atlara benzemekteydi, ancak farklı oranlara sahip olmaları arkeologları şaşırttı. Gizemli atgiller, Mezopotamya'da eski metinlerde ve ikonlarda da görülmektedir ve burada “diplomasi, tören ve savaşta” kullanıldıkları tasvir edilmektedir. Daha büyük kungalar araçları çekmek için kullanılırken, daha küçükleri tarımda, örneğin saban çekmek için kullanılmaktaydı.

Kungalar, 4.500 yıllık bir Sümer mozaiği olan “Ur Standardı”nın “Savaş panelinde” tasvir edilmiştir.

Ancak yeni çalışmanın arkasındaki ekip, genomlarını diğer türlerinkiyle karşılaştırınca bu gizemli hayvanların tam olarak ne olduğunu belirleyebildiler. İskeletlerin atlara, eşeklere veya onagerlere (Asya yaban eşekleri) ait olmaması, araştırmacıları bunların bir melez olabilecekleri varsayımına yöneltti.

Bunu doğrulamak için, Türkiye'de bulunan 11.000 yıllık bir at kemiğinden ve 19. yüzyıldan kalma son hayatta kalan Suriye yaban eşeklerinden alınan diş ve saçtan DNA dizilimi yaptılar. Suriye'deki iskeletlerin anne tarafından evcil eşeğin (E. africanus) soyuna ve Suriye yaban eşeğinin (E. hemionus) baba soyuna sahip olduğunu buldular.

Araştırmacılar, bu karışımın eşek mizacının ve vahşi eşek hızının mükemmel kombinasyonunu sağladığına inanıyor. Ortaya çıkan kunga, bir eşekten daha güçlü ve daha hızlı, ancak bir eşekten daha kolay evcilleştirilebilirdi. Ayrıca bir eşeğe göre altı kat daha pahalıya mal oldukları düşünülüyor.

Erken Suriye-Mezopotamya uygarlığından akıllı küçük bir düzen, açıkça ileri bir üretme anlayışına sahipti.

"Bu eski toplumların melez yetiştirme gibi karmaşık bir şey tasavvur etmelerini görmek şaşırtıcı, çünkü bu kasıtlı bir hareketti: evcil eşekleri vardı, Suriye yaban eşeklerini evcilleştiremeyeceklerini biliyorlardı ve atları evcilleştirmemişlerdi. Böylece, ana türlerin her birinde arzu edilen farklı karakterleri birleştirmek ve iki farklı türü yetiştirmek için kasıtlı olarak bir strateji geliştirdiler." dedi yazar Eva-Maria Geigl.

Melez hayvanlar çoğunlukla kısır olduğundan, bu hiç de fena bir başarı değildi, yani her kunga kasıtlı olarak yaratılmış olmalıydı.

Bu ekstra güçlük, kunga'nın nihai yok oluşunu açıklayabilir. 4.000 yıl önce evcil atın gelişi, Mezopotamya toplumlarına benzer şekilde güçlü, üremesi çok daha kolay olan, hızlı bir hayvan sağladı.

 

Kaynak: https://www.iflscience.com/plants-and-animals/ancient-mesopotamian-kungas-are-oldest-known-animal-hybrids-bred-by-humans/ 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum