Elektrikli Otomobiller
Elektrikli otomobiller artık bir fikir olmaktan çok daha ileri bir noktada.

Yaklaşık yüz yıldır kullanılmakta olan otomobiller enerjilerini fosil yakıtlardan(benzin,motorin) sağlaktaydı günümüzde fosil yakıtların son elli yıl daha kullanılabileceği ardından bu yakıt kaynağının tükeneceği bilinmektedir. Daha önce ki yazılarımızda da fosil yakıtların çevreye zararlarından bahsettiğim için şimdi direkt olarak, elektrik enerjisinin otomobillere nasıl uyarlandığı, elektronik dünyanın günümüz arabalarında ne denli kullanıldığı ve bu araçların ekonomik, çevresel ve teknolojik boyutlarını inceleyeceğiz.

18. yüzyılın sonlarından başlayarak ilerleme kaydeden otomobil dünyası Henry Ford, K. Friedrich Benz, Rudolph Diesel, Louis Renault, J.J.Etienne Lenoir ve Ferdinand Porsche gibi isimlerinden  yaptıkları işleri çıkartabileceğimiz ve daha nice mucit ve iş adamlarının atılımları ile modern otomobillerin teknolojik ve sanayii anlamda temelleri atılmış oldu. Almanya, Amerika, Fransa ve İtalya otomobil teknolojisi üzerine büyük sermayeler kullanarak devleştiler.  Otomobil yürüyen bir sistemdir;  temel bilimler ve mühendislik araştırmaları olmaksızın ilerleyemez.Doğru zamanda bu sektörde araştırma geliştirme sahası kuran şirket ve bağlı oldukları ülkeler teknolojik ve ekonomik anlamda ileri adımlar atmış oldu.

Başka bir yazımıza belki otomobiller hakkında daha geniş ve kapsamlı bir yazı  hazırlarız ancak şimdi ki konumuza geri dönelim, Elektrikli Otomobiller. 

Otomobiller günümüzde taşıt olmanın yanısıra birer yaşam alanı olarak dizayn ediliyor, gelişen teknoloji ve günlük kullanımımızda artan elektronik cihazları araç içerisinde de verimli kullanabilmek adına geliştirilen teknolojiler, güvenlik sistemleri, sürüş tecrübesi geliştiriciler, motoru başlatmak için gereken elektrik enerjisi, gövde, konfor ve kolaylık sistemleri araçlarda bulunan elektrikli sistemlere örneklerdir. Ancak bu teknolojileri barındıran otomobiller (günümüzde yoğun kullanılan araçlar) hareket enerjilerini fosil yakıt ya da daha az tercih edilen LPG'den elde etmektedir. Elektronik sistemlerin gelişmesine bağlı olarak otomobil sektörünün de ihtiyaçlarını belirleyip çözüm ürettiğini söylemek ve otomobil sektörürün bir anlamda geleceğini elektronik gelişmelere paralel belirleyeceğini de eklemek yanlış olmayacaktır.

Günümüze Elektrikli Araçlar üretmek için neredeyse tüm otomobil üreticileri araştırma geliştirme bölümlerine büyük ödenekler açmıştır. Hibrid olarak sunulan araçlar isteğe bağlı olarak (trafik durumuna, gidilen yere) benzin ya da elektrik motorunu kullanarak harekete geçebilen araçlardır. Benzin ile hareket ederken elektrik motorlarını da şarj edebilen hibrid araçların elektriğe bağlanıp şarj edilmesi gerekmemekedir. Hibrid arabaların yaklaşık 10 yıl içerisinde, benzin motorlu arabaların yerini alacağı düşünülmektedir. Toyota'nın Prius modeli, Honda'nın Honda Insight ile başladığı günümüzde Honda Civic Hybrid ile devam eden serileri hibrid otomobillere örnek olarak verilebilir. 

Elektrikli Otomobil dünyasında onca dev arasında hepsinden çok dikkat çeken bir marka var, TESLA MOTORS. Bu girişim 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adlı mühendislerin oluşturduğu küçük bir ekiple silikon vadisinde başladı ve ilk desteklerini şu anda şirketin müdürlüğünü yapmakta olan, PayPal'ın kurucusu ve spaceX in Ceo'su olan Elon Musk'tan aldılar. Musk şirketin finansman sağlama konusundaki çalışmalarına önderlik etti. Tesla'nın yatırımcıları arasına Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page ve eBay eski müdürü Jeff Skoll gibi isimlerin yanısıra Mercedes, Toyota gibi devler de katıldı. Tesla Motors yüzde yüz elektrikle çalışan araçlar üretiyor ve pazardaki spor araba isteğini karşılamak üzere teknolojiler geliştiriyor. Roadster(2008-2012) modelinde 53 kWh (Lithium-ion battery) kullanan Tesla, 3,7 saniyede 100 km 'ye çıkabiliyordu. 2012 Yılında tanıtılan ikinci %100 elektrikli araçları Model-S 85 kW·h lithium ion batarya kullanıyor ve tek bir şarjla 436 km yol alabiliyor ve maksimum 210 lm hıza çıkabiliyor.

İki genç mühendisin girişimi olarak başlayan ve hala diğerlerine göre sınırlı bir bütçesi olan Tesla'nın bu denli ilerlemer kaydetmiş ve hala da ediyor olması hayranlık uyandırıcı. Unutmadan, Tesla Model S, 2013 yılında " World Green Car of the Year" ve  "Motor Trend Car of the Year" ödüllerini de kazandı. bu çalışmaların ışınğında araçların elektrikle ilerlemesi demek;  çevre kirliliğinin ve  petrol savaşlarının büyük ölçüde önüne geçilmesi demektir. Parklarımız, şehir merkezlerimiz atık gaz kokmayacaktır ve canlılar NO,CO,PM10 ve SO2 gibi hava kirliliğine yol açan gazlar solumayacaktır. Yazımı bitirirken ilgili kişilerin araştırması için, konuyla ilgili detaylar yazının altında belirttiğim linklerde mevcuttur. 

http://www.teslamotors.com/

http://www.emo.org.tr/ekler/eee9fe5195586bf_ek.pdf

http://en.wikipedia.org/wiki/Tesla_Model_S


Uğur Ekmekçi
Beykent Üniversitesi / Elektrik ve Haberleşme Mühendisliği -

0 yorum