Antarktika'daki Uzay Kayası, Son 100 Yılda Bulunan Arasındaki En Büyüklerden Biri
Antarktika'daki Uzay Kayası, Son 100 Yılda Bulunan Arasındaki En Büyüklerden Biri

Göktaşı avcılığı söz konusu olduğunda Antarktika’da yapacak çok şey var. Karanlık kayalar buzlu manzaraya karşı öne çıkıyor. Kuru iklimi, ayrışmayı minimumda tutuyor ve göktaşları buza battığında bile, genellikle buzulların hareket etmesiyle yüzeye geri dönüyor.

Bu ideal koşullara rağmen, oldukça büyük uzay kayası parçaları bulmak nadir bir durumdur.

Bir grup araştırmacı, buzla kaplı kıtadan alışılmadık derecede büyük bir örnek içeren 5 yeni göktaşı ile yeni döndü.

Bu yolculuktaki büyük buluntu 7,6 kilogram ağırlığında ve Antarktika'da geçen yüzyılda bulunan göktaşları için boyut açısından ilk 100'e giriyor.

Bu uzay kayası canavarı, daha küçük kayalarla birlikte yakından inceleneceği Belçika Kraliyet Doğa Bilimleri Enstitüsü'ne geri götürülüyor. Bilim insanları, göktaşlarının gezegenimize yaptıkları yolculuklardan çok şey öğrenebilirler.

Illinois'deki Field Müzesi'nden kozmokimyacı Maria Valdes, "Meteoritler söz konusu olduğunda boyutun bir önemi yoktur ve çok küçük mikrometeoritler bile bilimsel olarak inanılmaz derecede değerli olabilir" diyor. "Ama elbette, bunun gibi büyük bir göktaşı bulmak nadir ve gerçekten heyecan verici."

Antarktika'da göktaşlarını tespit etmek daha kolay olsa da dondurucu soğuk koşulları ve uzak konumu nedeniyle kıtayı geçmek tam olarak kolay değil. Bu bulguya dahil olan ekip, birkaç gününü vahşi doğada kamp yaparak, yürüyerek ve kar arabası ile hareket ederek geçirdi.

Ayrıca meteorların nerede bulunabileceğini bilmek de duruma yardımcı olur. Burada araştırmacılar, yapay zekanın yardımıyla yeni kayaların nerede olabileceğine dair eğitimli tahminler yapmak için uydu görüntülerinde bulunan buz akışı, sıcaklık ve yüzey eğimi ölçümleri gibi ipuçlarını kullanan, geçen yıl yayınlanan bir 'hazine haritası' kullandılar.

Fotoğraf: Araştırmacılar bir buz tarlasında iş başında. (Maria Valdes)

Belçika'daki Université Libre de Bruxelles'ten yerbilimci Vinciane Debaille, "Bilinmeyen bölgeleri keşfederek bir maceraya atılmak heyecan verici" diyor.

"Ama aynı zamanda, yerdeki gerçekliğin uydu görüntülerinin güzelliğinden çok daha zor olduğu gerçeğiyle de yüzleşmek zorunda kaldık."

Araştırmacılar tarafından kullanılan haritanın verdiği yönler açısından yüzde 80 civarında doğru olduğu düşünülüyor ve yapımcıları Antarktika'da bulunmayı bekleyen 300.000'den fazla göktaşı olduğunu hesapladılar.

Antarktika'da göktaşı keşfi için elverişli koşullara rağmen, bilim insanları, özellikle demir oranı yüksek olanlar olmak üzere, birçoğunu bulma konusunda hala eksik olduğumuzu düşünüyorlar. Bunun bir nedeni, bu tür göktaşlarının güneş ışığında ısınması, çevredeki buzu eritmesi ve yüzeyin altında gözden kaybolması olabilir.

Ancak, şimdi bu kayalardan oluşan ve daha yakından bakılmayı bekleyen heyecan verici yeni bir yığın var - ve yeni bulunan göktaşlarının bir yerinde, içinde bulunduğumuz Güneş Sistemi tarihinin izleri olmalı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum