ABD Astronot Dr. Sally Ride'ı Onurlandırdı 
ABD Astronot Dr. Sally Ride'ı Onurlandırdı 

Geçen yıl, ABD Darphanesi, "Ulusa önemli katkılarda bulunan" kadınların başarılarını kutlayan mahalleler oluşturmaya başlayacağını duyurdu. Yazar, şair ve sivil haklar aktivisti Maya Angelou'ya adanan ilk çeyreklik, Ocak ayında yürürlüğe girdi. Şimdi ikincisi, öncü astronot Sally Ride'ı içeren çeyrek para da yürürlüğe girdi.

Dr. Sally Ride, uzaydaki ilk Amerikalı kadın, genelde ise üçüncü kadındı. 1978'de NASA'ya katıldı, 1983'te ve 1984'te olmak üzere iki kez Uzay Mekiği görevlerinde uzaya gitti. Mekiğin robotik kolunu çalıştırmaktan, uyduları uzaya yerleştirmekten sorumluydu.

Ride 2012 yılında pankreas kanserinden öldü. Eğitim şirketi Sally Ride Science'ı birlikte kurduğu ortağı Tam O'Shaughnessy tarafından adından bahsedilmeye devam edildi. LGBTQ + topluluğunun bir parçası olduğu bilinen uzaya seyahat eden ilk kişiydi.

Madeni paranın bir tarafında George Washington'un Laura Gardin Fraser tarafından yapılmış bir portresi var. Bu aslında George Washington'un 1932'deki 200. doğum gününü kutlamak için tasarlandı. Sally Ride tarafı Elana Hagler tarafından tasarlandı ve Phebe Hemphill tarafından şekillendirildi.

Madeni para 21 Mart'ta yürürlüğe girdi. Angelou ve Ride mahalleleri, Mint'in 230 yıllık görev süresi boyunca genellikle göz ardı edilen kadınların başarılarını kutlamak için dört yıllık bir program olan ABD Mint'in Amerikan Kadın Mahalleleri Programı'nın bir parçası. Program, bu yıldan başlayarak 2025'e kadar yılda beş yeni tasarım yayınlayacak.

2022 için şimdiye kadar yayınlanan iki çeyrek, yasal ödeme olarak kabul edilen ve üzerinde kadın bulunan ABD madeni paralarının sayısını beşe çıkardı: Sacagawea doları, Susan B. Anthony doları ve Helen Keller Alabama Eyalet Bölgesi beşliyi oluşturuyor.

Program, kadınların onurlandırması için 11.000'den fazla öneri aldı. The Mint, bu yıl piyasaya sürülecek kalan üç çeyrekte Wilma Mankiller (Cherokee Nation'ın ilk kadın baş şefi), Nina Otero-Warren (New Mexico'nun oy hakkı hareketinin lideri) ve ilk Çinli Amerikalı film yıldızının yer alacağını duyurdu.Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/us-quarter-honoring-astronaut-dr-sally-ride-is-finally-in-circulation/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum