43. Bilim Akademisi Konferansı 26 Mart'ta IKSV'da!
Prof. Dr. Tamer Önder; Hücrelerin Yeniden Programlanması ve Kişiye özgü Kök hücrelerin Üretimi hakkında bilgiler verecek.

Herhangi bir bireyden alınan yetişkin hücrelerin yeniden programlanmaları sayesinde uyarılmış pluripotent kök hücreler (UPKH) üretilebilmektedir. UPKH'ler kullanılarak diyabet, nörodejeneratif hastalıklar ve hematolojik kanserler gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmak üzere genetik açıdan uyumlu ve bağışıklık sistemi tarafından reddedilmeyecek (otolog) hücreler elde etmek mümkündür.  Bu büyük potansiyele rağmen UPKH'lerin klinik uygulamalarının önünde engeller bulunmaktadır.

Çalışmalarımız bu engelleri aşacak yöntemler geliştirmek amacıyla yeniden programlanın moleküler mekanizmalarını ortaya çıkarmak ve bu süreçte rol alan genleri belirlemeye odaklanmaktadır. Hücresel tedavilerin geliştirilmesinin yanı sıra hastalardan üretilen UPKH'ler sayesinde laboratuvar çalışmaları için sınırsız sayıda hastalıklara özgü hücreler elde edilebilmektedir. Bu tip UPKH-bazlı hastalık modelleri ilaç geliştirilmesinde önemli bir potansiyele sahiptir. Laboratuvarımızda iki nadir genetik hastalığa özgü ürettiğimiz UPKH modelleri incelenmektedir.

Prof. Dr. Tamer Önder Hakkında: http://ku.academia.edu/TamerOnder

Detaylı bilgi için: www.bilimakademisi.org

26 Mart Cumartesi 2016
Saat: 13:00

Salon IKSV
Konferans ücretsizdir

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum