10 sene sonra her 4 işten 1\'ini robotlar yapacak
Robotların endüstrideki kullanım alanının artacağını belirten bir araştırmaya göre, önümüzdeki 10 yıl içinde ABD\'de üretim sektöründeki işlerin yüzde 25\'i robotlar tarafından yapılacak.

Endüstride robotların kullanımının, maliyetin düşmesi ile beraber hızlı bir artış göstermesi bekleniyor. Bu teoriyi destekler nitelikteki bir araştırmaya göre, 2025 yılında ABD’deki işlerin yüzde 25’i robotlar tarafından yapılacak.

Bu durumun işsizlik oranlarını artırması bekleniyor. Boston Consulting Group (BSG) tarafından yapılan  araştırmaya göre, 10 yıl içinde robotlar yüzünden en çok fabrika işçileri işlerinden olacak.

Söz konusu araştırmaya göre, günümüzde endüstrideki ihtiyacın yüzde 10’u robotlar tarafından karşılanıyor. BSG, robotların maliyetlerinin gelişen teknolojyle doğru orantılı olarak düşeceğini ve 10 sene içinde işçilerin şirketlere olan maliyetinden daha düşük bir seviyeye geleceğini iddia ediyor.

YENİ İŞ ALANLARI DA YATARACAK

BSG  adına açıklamalarda bulunan Hal Sirkin bu durumun işsizliğe sebep olacağını ama aynı zamanda yeni iş alanlarının da ortaya çıkmasına sebep olacağı görüşünde.

“Robotların 10 sene önceki maliyetleri bugüne oranala 10 kat fazlaydı” diyen Sirkin, 10 yıl sonra üretimdeki varlığı artıracak olan robotların karmaşık bir yapıya sahip oalcağını ve onları yönetecek iyi eğitim almış kişilere ihtiyaç duyulacağı iddiasını da sözlerine ekledi.

Kaynak: NTV


Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum