Yüksek Kan Kafein Seviyesi Vücut Yağını ve Tip 2 Diyabet Riskini Azaltabilir
Yüksek Kan Kafein Seviyesi Vücut Yağını ve Tip 2 Diyabet Riskini Azaltabilir

Karolinska Institutet araştırmacısı Susanna Larsson ve meslektaşları, uzun süreli plazma kafein konsantrasyonlarının adipozite (vücut yağı), tip 2 diyabet ve başlıca kardiyovasküler hastalıklar üzerindeki potansiyel nedensel etkilerini araştırdılar.

 

Kafein (1,3,7-trimetilksantin) yaygın olarak tüketilen bir psikoaktif maddedir. Dünyadaki kafeinin ana kaynakları kahve, çay ve gazlı içeceklerdir.

 

Dünya çapındaki yoğun kafein alımı göz önüne alındığında, küçük metabolik etkilerinin bile önemli sağlık etkileri olabilir.

 

Kafeinin termojenik etkileri vardır ve kısa süreli randomize kontrollü çalışmalarda kilo, vücut kitle indeksi ve yağ kütlesini azaltmada rol oynadığı gösterilmiştir.

 

Bu nedenle, yüksek kafein alımı, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi adipozite ile ilgili hastalık riskini azaltabilir.

 

Dr. Larsson ve yardımcı yazarlar “Daha önce yayınlanan araştırmalar, zengin bir kafein kaynağı olan kahveyi günde 3-5 fincan tüketmenin tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu gösteriyor. Ortalama bir fincan kahve ise yaklaşık 70-150 mg kafein içerir.”  dedi.

 

"Ancak bugüne kadar yayınlanan araştırmaların çoğu dahil olan diğer potansiyel olarak etkili faktörler nedeniyle nedensel etkileri güvenilir bir şekilde belirleyemeyen gözlemsel çalışmalarla ilgiliydi.''

 

"Dahası, kafeinli içecekler ve yiyeceklerde bulunan diğer bileşiklerden kafeinin herhangi bir spesifik etkisini ayırmak zordur."

 

Bu sorunları denemek ve üstesinden gelmek için çalışma yazarları, daha yüksek kan kafein düzeylerinin vücut yağı üzerindeki etkisini ve tip 2 diyabet ve koroner arter hastalığı, inme, kalp yetmezliği ve düzensiz kalp ritmi (atriyal fibrilasyon) gibi büyük kardiyovasküler hastalıkların uzun vadeli risklerini bulmak için Mendel randomizasyonunu kullandılar.

6 uzun süreli çalışmada, çoğunluğu Avrupa kökenli olan yaklaşık 10.000 kişide CYP1A2 ve AHR genlerinin iki yaygın genetik varyantın rolüne baktılar.

 

CYP1A2 ve AHR genleri, vücuttaki kafein metabolizmasının hızı ile ilişkilidir.

 

Daha yavaş kafein metabolizması ile ilişkili genetik varyantları taşıyan insanlar, ortalama olarak daha az kahve içerler, ancak kanlarında uyarıcı etkileri için gerekli seviyelere ulaşmak veya bu seviyeleri korumak için kafeini hızla metabolize eden insanlara göre daha yüksek kafein seviyeleri vardır.

 

Analizin sonuçları, genetik olarak tahmin edilen daha yüksek kan kafein düzeylerinin, daha düşük ağırlık ve vücut yağı ile ilişkili olduğunu gösterdi.

 

Genetik olarak tahmin edilen kandaki daha yüksek kafein seviyeleri, tip 2 diyabet riskinin daha düşük olması ile de ilişkilendirildi.

 

Araştırmacılar daha sonra, kafeinin tip 2 diyabet riski üzerindeki herhangi bir etkisinin temelde eşzamanlı kilo kaybından kaynaklanabileceğini daha fazla araştırmak için Mendelci randomizasyon yöntemini kullandılar.

 

Sonuçlar, kilo kaybının, kafeinin tip 2 diyabet riski üzerindeki etkisinin neredeyse yarısını (%43) oluşturduğunu gösterdi.

 

Genetik olarak öngörülen kan kafein seviyeleri ile çalışılan kardiyovasküler hastalık sonuçlarının herhangi birinin riski arasında güçlü bir ilişki ortaya çıkmadı.

 

Araştırmacılar, "Mendelci randomizasyon bulgumuz, kafeinin en azından kısmen kahve tüketimi ile tip 2 diyabet riski arasındaki ters ilişkiyi açıklayabileceğini gösteriyor" dedi.

 

"Kalorik olmayan kafein içeren içeceklerin obezite ve tip 2 diyabet riskini azaltmada bir rol oynayıp oynamayacağını değerlendirmek için randomize kontrollü deneyler garanti edilir."

 

Çalışma BMJ Medicine dergisinde yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum