Yerli otomobilin ilk görüntüsü yayınlandı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil için 3 prototip üretildiğini söyledi. Işık, prototiplerin kamuflajlı görüntüsünü de paylaştı.

Türkiye'nin ilk yerli otomobilinin prototipleri hazırlandı.

Otomobilin kamuflajlı görüntüsü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

AA Editör Masası'na konuk olan Bakan Işık, yerli otomobile ilişkin 3 prototip üretildiğini söyledi.

2020'DE PAZARA ÇIKIYOR

Işık, elektrikli olarak üretilen yerli otomobilin 30-40 araçlık ilk filo üretiminin, 2016 yılında yapılacağını açıkladı. Yerli otomobilin seri üretimle pazara çıkış tarihi ise 2020.

Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini de söyleyen Işık, şunları söyledi: Bir aksilik olmazsa, Türkiye'nin istikrar yönünde bir problemi olmazsa, projeyi programladığımız şekilde sürdürürsek inanıyoruz ki 2020 yılında artık insanlarımızın tercihine bir Türk markasını da sunmuş olacağız.

"Babayiğit ortaya çıktıktan sonra nerede üreteceğimize birlikte karar veririz, hatta onun tercihine bırakırız" diyen Işık, "Sonuçta bir kişi riski üstleniyorsa tercihi ona bırakmak gerek. Ama tüm Ar-Ge'nin Gebze'deki TÜBİTAK tesislerinde başladığını söylemek lazım" ifadelerini kullandı.

LANSMAN SEÇİM SONRASI 

Yerli otomobille ilgili çalışmaların tamamlanmasının ardından bakan Işık, Bakanlar Kurulu'na da bir sunum da yaptı. Yerli otomobil için en geç seçim sonrasında lansman yapılması da planlanıyor.

Türkiye'nin ilk yerli otomobil prototipi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak
http://www.ntv.com.tr/otomobil/yerli-otomobilin-ilk-goruntusuyayinlandi,JspyTSBc-Umr4M-ShhZD5g

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum