Yenilebilir su nedir?
Yenilebilir su nedir?

Artık hepimiz plastiğin doğaya verdiği zararın farkındayız ve bu olumsuzluğu gidermek için belli çözümler üretmeye çalışıyoruz. Birleşmiş Milletler çevre programının verilerine göre 2018 yılında dünya genelinde üretilen plastik atıkların %40’ını ambalajlar, bu ambalajların büyük kısmını ise pet şişeler oluşturuyor. Ayrıca bu tek kullanımlık plastikler, Dünya Doğa Koruma Vakfı (WWF) raporuna göre, denizlerdeki kirliliğin %60’ını oluşturuyor. Doğaya bu denli zararı olan plastiğin büyük bir bölümü bu amaçla üretilirken artık gıdaları korumak ve saklamak için alternatif çözüm arayışındayız.

Bu amaçla Su Kapsülleri ya da diğer adıyla Ooho Water, 2014’ten beri Skipping Rocks Lab tarafından üzerinde çalışılan çevre dostu, inovatif bir çözüm olmaya aday. Hatta Richmond Maratonu, London Maratonu gibi bazı spor etkinliklerinde dağıtıldı ve olumlu geri bildirimler almayı başardı.

Su Kapsülleri, aslında bir şişe gibi koruyucu bir madde içine depolanmış sudan başka bir şey değil. Ama bu üretimi ilgi çekici yapan özelliği, içinde suyu saklayan maddenin de yenilebilir olması. Bu sayede tüketilen su geride herhangi bir atık bırakmıyor.

Bu yenilebilir maddenin içeriğini kalsiyum klorür ve sodyum aljinat oluşturuyor. Hücre şeklini korumakla görevli bir yapı olan sodyum aljinat, soğuk kuzey denizlerinde alijinik asit içeren su yosunlarında bulunan kahverengi alglerden elde ediyor.

Bu iki madde birleşince şeffaf jel yapıda bir duvar oluşturur. Ama bu jel yapı, içindeki sıvıyı muhafaza edecek kadar da katı bir kıvama sahiptir.

Bu tasarım sadece su için değil, çeşitli içecekler, soslar, çorbalar, yoğurtlar gibi gıda ürünlerinin ambalajı için de kullanılabileceği düşünülüyor.

Hilal Tuğçe Karaman
Dokuz Eylül Üniversitesi - Öğrenci

0 yorum