Yeni Tür Ultraviyole Işığı, İç Mekanlarda Havadaki Patojenleri Yok Ediyor
Yeni Tür Ultraviyole Işığı, İç Mekanlarda Havadaki Patojenleri Yok Ediyor

Bilim insanları, yeni bir çalışmada, Far-UVC adı verilen bir tür ultraviyole ışık, kapalı ortamlarda havadaki patojenler ile nasıl mücadele ettiğimizi önemli ölçüde değiştirecek.

Araştırmacılar, bu teknolojinin, karantina, maske takma veya aşı olma gibi mevcut önlemlere kıyasla, COVID-19'un yayılmasını engellemenin yeni bir yolunu temsil ettiğini söylüyor.

Bilim insanları, bu etkili ancak çoğu zaman popüler olmayan önlemlerin zorluklarının aksine, iç ortam ortamlarına Far-UVC aydınlatma kurmanın bir ampulü değiştirmek kadar kolay olabileceğini söylüyor.

Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi'nden biyofizikçi David Brenner, "Far-UVC, iç mekân havasındaki aktif mikrop miktarını hızla neredeyse sıfıra indirerek iç mekân havasını dış mekân havası kadar güvenli hale getiriyor" diyor.

Ultraviyole C ışığının (UVC) mikrop öldürücü özellikleri on yıllardır bilinmesine rağmen, radyasyonun güneş yanığına, cilt kanserine ve insanların gözlerine zarar verme kabiliyeti, UVC'nin çoğunlukla tıbbi ekipmanı sterilize etmekle sınırlı kalmıştır.

Bununla birlikte, daha yakın zamanlarda, daha kısa dalga boylu Uzak UVC yayıcıları (diğer adıyla Krypton Chloride veya KrCl excimer lambaları) üzerine yapılan araştırmalar, UVC spektrumunun bu alt kümesinin fare veya insan deri hücreleri için güvenlik riskleri oluşturmadığını önermektedir.

Ayrıca, mevcut araştırmalar büyük ölçüde Far-UVC'yi küçük ölçekli laboratuvar kurulumlarında test etmekle sınırlı kalmıştır.

Teknolojinin normal büyüklükteki bir odada eşit derecede etkili olup olmadığını görmek için bilim insanları, yaklaşık 4 x 3 metre ölçülerinde kontrollü bir biyoaerosol odasına beş Far-UVC lambası yerleştirdi ve bir aerosol haline getirilmiş Staphylococcus aureus bakterisi akışı pompaladı.

Çevre mikrobiyoloğu Louise, "Tesis, tam ölçekli bir durumda Far-UVC gibi yaklaşımların potansiyel etkinliğini test etmek için farklı bina havalandırması ve cihazlarının uygulanabileceği, tek kişilik bir hastane odası büyüklüğünde kapalı bir odadır" diyor.

Ekibe göre, Far-UVC lambaları birkaç dakika içinde patojen yükünü yüzde 98,4'e kadar azalttı ve Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) ile uyumlu bir düzeyde ortam seviyesini yüzde 92'lik bir azalma sağladı.

Test odasının havalandırma seviyesi, saatte eşdeğer hava değişikliklerine (eACH) sahip normal bir oda gibi olacak şekilde ayarlandı, ancak Far-UVC radyasyonu 184 hava değişikliğine eşitti, bu da ekibin, işgal altındaki kapalı alanları dezenfekte etmeye yönelik diğer herhangi bir yaklaşımı geride bıraktığını söylüyor.

Birleşik Krallık'taki St Andrews Üniversitesi'nden fizikçi Kenneth Wood, "Denemelerimiz, yalnızca havalandırmayla mümkün olanın çok ötesinde olağanüstü sonuçlar verdi" diyor.

Teknolojinin açık vaadine rağmen, araştırmacılar, gerçek dünyada Far-UVC'nin potansiyel kullanımının üstesinden gelmek için zorluklar olduğunu kabul ediyor.

Araştırmacılar, dengenin güvenli bir şekilde sağlanabilmesi koşuluyla, burada sadece oyunun kurallarını değiştiren bir sağlık teknolojisi parçasına bakıyor olabileceğimizi söylüyor.

Brenner, "Bu teknolojiyi insanların kapalı mekanlarda bir araya geldiği yerlerde kullanmak, bir sonraki potansiyel pandemiyi önleyebilir" diyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum