Yeni Hidrojen Uçağı Konsepti Sıfır Karbon Emisyonu ile Seyahat Edecek
Yeni Hidrojen Uçağı Konsepti Sıfır Karbon Emisyonu ile Seyahat Edecek

Hidrojenle çalışan yeni bir uçak konsepti geçen hafta tanıtıldı. Bu uçak yolcuların sıfır karbon emisyonu ile dünyanın herhangi bir yerine seyahat etmelerine olanak tanıyarak seyahat süresini kısaltabilir ve uluslararası seyahatin gezegen üzerindeki etkisini azaltabilir. Geleneksel bir uçakla aynı hızda seyahat eden ancak önemli ölçüde artırılmış bir menzile sahip olan FlyZero projesinin ilk uçuşları 2030'ların ortalarında bekleniyor.

"Havacılık Teknolojisi Enstitüsü'nün öncü araştırması, sıfır karbonlu küresel bağlantının gerçekleştirilmesinde hidrojenin potansiyelini vurgulamaktadır. Bu çığır açan yeşil teknoloji, uçuşun karbondan arındırılmasında kritik bir rol oynayacak gibi görünüyor. Birleşik Krallık havacılık sektörü, Jet Zero Konseyi'nin çalışmaları aracılığıyla, karbon maaliyetini azaltırken gelecek nesiller için uçmanın faydalarını korumanın tüm yolları araştırıyor. ” dedi Jet Zero CEO'su Emma Gilthorpe bir açıklamada.

Hem uçaklar hem de arabalar için yıllardır araştırılan, gaz yağından daha fazla enerji üreten ve kullanım sırasında CO2 salmayan sıvı hidrojeni kullanacak uçak. İklim faydalarının yanı sıra, sıvı hidrojen, aynı uçuş yolculuğu için gaz yağı ağırlığının yaklaşık üçte biri ağırlığındadır. Uçağın, uçuş sırasındaki rahatsız edici duraklamalarını kesmek için menzilini artırmasına olanak tanır.

Her uçağın arka tarafında kriyojenik olarak -kriyojeni, fizikte çok düşük sıcaklıklarda yapılan üretim ve işlemler için kullanılan terimdir- depolanmış sıvı hidrojenden oluşan iki büyük tankı ve onu dengelemek için önde iki küçük tankı olacak. Geleneksel uçaklarda yakıt kanatlarda depolanır, ancak yakıtın öne ve arkaya yerleştirilmesi, uçağı havada tutmak için herhangi bir ekstra aerodinamik yapıya olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

İngiltere'deki Havacılık ve Uzay Teknolojisi Enstitüsü'nde tasarlanan ekip, projenin tüketiciler ve hükümetler için seyahatin karbon ayak izini azaltmaları ve bu süreçte yeni işler yaratmaları için büyük bir fırsat olacağına inanıyor. FlyZero proje direktörü Chris Gear, “İklim değişikliğiyle mücadeleye küresel olarak odaklanıldığı bir zamanda, orta ölçekli konseptimiz, küresel hava yolculuğunun geleceği için aileleri, işletmeleri ilgilendiren, ulusları karbon ayak izi olmadan birbirine bağlı tutan gerçekten devrim niteliğinde bir vizyon ortaya koyuyor” dedi. "Havacılık için bu yeni şafak, Birleşik Krallık havacılık sektörüne pazar payı, yüksek vasıflı işler ve İngiltere'nin iklim değişikliğiyle mücadele taahhütlerini karşılamaya yardımcı olurken iç yatırımı güvence altına alması için gerçek fırsatlar getiriyor."

Hidrojen, kara, hava ve deniz yolculuğunun geleceği için umut verici bir seçenek gibi görünse de, yine de önemli zorluklarla geliyor. Yukarıda bahsedildiği gibi, kriyojenik sıcaklıklarda saklanması gerekir, bu da araçların tasarımını zorlaştırır. Bunun yanı sıra, hidrojen yanarken karbon nötr olsa da, üretim yöntemi şu anda bundan uzaktır. ABD'deki tüm hidrojenin yaklaşık yüzde 95'i, fosil yakıtlar kullanan ve karbondioksit üreten buhar-metan reformu ile üretilir. Hidrojen üretiminin karbon ayak izini azaltmak için başka seçenekler araştırılıyor, ancak henüz imalat sektörüne başlanılmadı.Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/new-hydrogen-airliner-concept-would-travel-halfway-across-the-world-with-zero-carbon-emissions/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum