Yapay Zeka Kendini Politikada Gösterecek
Politikacıların aynı şeyleri tekrarlamaları Massachusetts Üniversitesi’nden Valentin Kassarnig’i harekete geçirdi. Artık, yapay zeka politikacıların görevini üstlenecek.

Ağızlarından çıkacak bir sözün tüm ülke kaderini etkileyebilecek nitelikteki politikacılar belirli kalıplarla sınırlı kalarak konuşmalarını gerçekleştirirler. Şu an ki aşamada ise politikacıların bu tutumlarına teknoloji eli değmiş durumda.

ABD’nin köklü Üniversitelerinden biri olan Massachusetts Üniversitesi’nden Valentin Kassernig, örnek bir politik konuşmayı baz alarak benzer algoritmalar üreten bir yapay zeka meydana getirdi.

53 Amerikan Kongresi’nden 4000 politik konuşmayı yapay zekaya aktaran Kassernig, konuşmaları siyasi partilere göre kategorize etti.

Uygulamanın işleve geçme aşamasında, var olan konuşmanın hangi siyasi parti-görüşe uygun olduğu belirlendikten sonra, görüşe uygun olan cümleler konuşma metnine aktarılıyor. Sonraki cümlelerden bir önceki cümledeki ifadelere uygun olan devamı da aktarılarak konuşma tamamlanıyor.

Halihazırda klişe politikacı konuşmaları söz konusu iken, bu tip uygulamanın işleve girmesinin ardından konuşmalar daha da sıradan hale gelir mi bilinmez; fakat yapay zekanın bu alanda da etkin olması çanların gelecek teknolojisi için çaldığını söylesek yanılmış olmayız.

Kaynak
http://shiftdelete.net/yapay-zeka-kendini-politikada-gosterecek-68222

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum