Uydu Görüntüleri 64 Kilometrelik Rus Konvoyunu Gösteriyor
Uydu Görüntüleri 64 Kilometrelik Rus Konvoyunu Gösteriyor

Doğu Avrupa üzerindeki uydular, bu hafta başlarında Ukrayna başkentine doğru sinsi sinsi ilerleyen Rus tankları ve askeri araçlardan oluşan devasa bir konvoy gösterdi.

Maxar Technologies tarafından 28 Şubat Pazartesi sabahı çekilen görüntüler, kuşatma altındaki Ukrayna'nın başkenti Kiev'in kuzeyinde geniş bir Rus askeri konvoyunu gösteriyor. Başlangıçta ağır metal konvoyunun 27 kilometreden fazla yol kat ettiğini bildirdiler, ancak daha sonra bunu Antonov havaalanı ile Prybirsk arasındaki 64 kilometrelik yolun büyük bir kısmını kapladığını söylemek için revize ettiler.

Ayrıca, Ivankiv'in kuzey ve kuzeybatısında, konvoyun yolundan çok uzakta olmayan bir dizi ev ve binanın alev almış şekilde görülebildiğini belirtiyorlar.

Ivankiv'in kuzeybatısında, konvoy yolunun yakınında evler yanıyor.

Ivankiv'in kuzeyindeki konvoyun daha fazlası.

 

Maxar'ın gökyüzündeki gözleri, Ukrayna sınırındaki güçlü bir Rus müttefiki olan güney Beyaz Rusya'daki askeri faaliyetleri de detaylandırıyor.

Kara Kuvvetleri, Beyaz Rusya'nın Khilchika kentinde bekliyor.

 

Kara kuvvetleri saha yayılmaları, Ukrayna sınırının yaklaşık 12 kilometre kuzeyindeki Khilchika ve sınırdan yaklaşık 19 kilometre uzaklıkta bulunan Teshkov yakınlarında görülüyor. Bu arada, Ukrayna sınırının 32 kilometreden daha az kuzeyinde bulunan Maxar Technologies, hem kara kuvvetleri yayılmalarının hem de kara saldırı helikopteri birimlerinin varlığına dikkat çekiyor.

Ukraynalı yetkililer, 1 Mart Salı günü Belarus askerlerinin Ukrayna topraklarında olduğunu iddia etti. Bu, diğer kaynaklar tarafından henüz doğrulanmasa da, Belarus'un Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde önemli bir rol oynadığı açık ve ABD, yakında oraya asker göndereceklerine inanıyor.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/satellite-images-show-64kilometerlong-russian-convoy-nearing-kyiv/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum