Üç boyutlu yazıcıdan çıkan QLED ekranlı kontakt lens
Üç boyutlu yazıcı teknolojisi, QLED dijital ekranlı kontakt lens basacak seviyeyeye kadar gelişti.

Giyilebilir teknolojik aygıtlar, teknoloji marketlerin raflarını işgal etmeye başladı. Akıllı saatler, spor bileklikleri ve hatta artırılmış gerçeklik gözlükleri, birbiri ardına yeni modelleriyle karşımıza çıkıyor. Oculus Rift gibi, sanal gerçeklik peşinde koşan icatları da giyilebilir cihazlar listemize unutmadan ekleyelim. Princeton Üniversitesi’nin yürüttüğü bir araştırma, kontakt lenslerin de dijital görüntü desteği kazanmasını ve giyilebilir cihazlar arasına katılmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Princeton Üniversitesi araştırmacıları, dünyanın ilk quantum dot LED basabilen üç boyutlu yazıcısını geliştirdiler. Quantum dot LED, ya da kısa adıyla QLED teknolojisi, OLED’in bir üst aşaması olarak görülüyor ve enerji tasarrufu yönünden rakibini geride bırakıyor. Sentetik organik materyal yerine, kadmiyum selenit nano kristalleri kullanan bu teknoloji, OLED panellere göre daha şeffaf, daha ince ve daha esnek ekran matrisleri üretilmesine imkan tanıyor. Princeton Üniversitesi yetkilileri de, QLED’in sağladığı üstünlükler sayesinde, dijital ekranlı kontakt lens üretiminin mümkün olduğunu söylüyorlar.

Araştırma ekibini yöneten Michal McAlphine, dijital ekranlı lenslerin 5 katmandan oluşacağını belirtiyor. En alt tabakada, gümüş nano parçacıklarından oluşan bir halka, kontakt lens elektronik aksamına ev sahipliği yaparken, bu tabakanın üzerindeki iki farklı polimer katman ise üst katmanlar ile gümüş parçacıklar arasındaki elektrik akışını sağlıyor. Polimer tabakaların ardından gelen kısımda ise, kadmiyum selenit quantum partikülleri yer alıyor. Lensin dış kısmı ise, Sharp’ın 4K çözünürlüklü ekranlarında kullanacağı indiyum galyum (IGZO) materyal ile kaplanıyor.

Geliştirilmesi 2 yıl gibi kısacık bir sürede tamamlanan üç boyutlu yazıcının maliyetinin 20.000 $ gibi cüzi sayılabilecek bir rakam olduğu söyleniyor. Princeton yetkililerinin icat ettiği QLED kontakt lens, üç boyutlu yazıcı ile basılan çalışır durumdaki ilk elektronik aygıt olarak bilim tarihinde yer edinecek.

Kaynak: Techno-Labs

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum