TÜBİTAK'ın Beğenmediği Projeyle Dünya Birincisi Olan İlayda, NASA'nın Mars Proje Ekibinde!
Geliştirdiği sistem ile dünyanın en prestijli fizik proje yarışmasında birinci olan İlayda Şamilgil, başarı basamaklarını tırmanmaya devam ediyor.

Sıvılarda bulunan su oranını mıknatısla ölçebilen bir sistem geliştiren İlayda Şamilgil, bu projesi ile TÜBİTAK'ın yarışmasına katılmış, ancak finale bile kalamamıştı.

TÜBİTAK tarafından finale kalmaya bile layık görülmeyen proje ile İlayda, Polonya'da düzenlenen ve 80 ülkenin katıldığı ''Nobel Fizik Ödülü'ne Doğru İlk Adım'' yarışmasında da birinci olmayı başarmıştı. 

Bu büyük başarı ile tüm dikkatleri üzerine çeken İlayda, eğitim hayatını sürdürdüğü Amerika'daki Cornell Üniversitesi'nde bir önemi başarıya daha imza attı. Üniversitedeki profesörlerden biri olan ve NASA'da teknoloji şefi olarak görev yapan Profesör Mason Peck'in NASA projesinde yer alacak olan İlayda, yine ülkemiz adına önemli bir başarı elde etme yolunda ilerliyor.

Son olarak Aziz Sancar ile elde ettiğimiz başarının ardından göğsümüzü kabartacak işlere şimdiden imza atmayı başaran İlayda, Sancar'ın Nobel Ödülü kazanması hakkında da şunları söylemiş; 
''Aziz Sancar’ın Nobel ödülünü kazandığını duyunca her Türk gibi gurur duydum. Ödülü Atatürk’e sunması bence çok doğru bir karar. Türkiye’deki özgür düşünce ortamı, bilim olsun her konuda en çok katkı sağlayan insan olduğu için. Eğer Atatürk olmasaydı, lisede böyle bir projeyi büyük ihtimalle yapamazdım. Böyle dersler alamazdım. Bugün ben bu noktada olamazdım. Bunun temeli Atatürk’e dayandığı için bence çok güzel bir jest. Finallerim bitmiş olursa Türkiye’ye gelmek ve Aziz Sancar’la birlikte Ata’nın huzuruna çıkıp teşekkür etmeyi ben de çok isterim. Çünkü O’na ne kadar teşekkür etsek azdır.''

Kaynaklar
Ayla ÖZDEMİR / Sözcü
http://www.sozcu.com.tr/2016/egitim/tubitak-magduru-ilayda-nasa-proje-ekibine-secildi-1037921/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • Osman Deniz Mimmeli
    Osman Deniz Mimmeli
    8 yıl önce

    ''Sıvılarda bulunan su oranını mıknatısla ölçebilen bir sistem'' kısmının neresi anlaşılmaz ya da anlaşılamıyor anlam veremedim. Sistemin nasıl çalıştığını sormak istiyorda bunu kelimelere dökemiyorsanız daha ayrı. Yok sadece başlığı okumanız saatlerinizi alıyorsa ona birşey diyemeyeceğim devamını okuyamamanız normaldir.