Trafik Işıkları Gelecekte 4.Renge Sahip Olabilir
Trafik Işıkları Gelecekte 4.Renge Sahip Olabilir

Otonom arabaların işlek yollarımızda bir aşağı bir yukarı gidip geldiği varsayımsal bir gelecekte, trafik ışıklarına dördüncü bir renk katılabilir.

North Carolina Eyalet Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, otonom araçların (AV'ler) trafik akışını akıllıca yönettiğini gösteren sürücülere sinyal verecek ek bir beyaz trafik ışığı öneriyorlar. Buradaki düşünce, hem trafik sıkışıklığı seviyelerinin hem de genel yakıt tüketiminin azaltılabileceğidir.

Kendi kendilerine ilerleyebilen arabaların ve kamyonların beyaz trafik ışığına 'bakmasına' gerek kalmayacak çünkü onunla kablosuz olarak iletişim kuracaklar. Bununla birlikte, insan sürücülere ve yolculara, kavşaktan geçen sürücüsüz araçların liderliğini takip etmeleri gerektiğine dair bir işaret görevi görecektir.

Fotoğraf: Araştırmacılar kavşaklar için yeni bir beyaz faz öneriyorlar. (Niroumand ve diğerleri, Akıllı Ulaşım Sistemlerine İlişkin IEEE İşlemleri, 2023)

İnşaat mühendisi Ali Hajbabaie, "Kırmızı ışıklar yine dur anlamına gelecek. Yeşil ışıklar yine git anlamına gelecek. Beyaz ışıklar da insan sürücülere sadece önlerindeki arabayı takip etmelerini söyleyecek" diyor.

"Beyaz faz" dediğimiz trafik kavşakları için önerdiğimiz bu konsept, otonom araçların bilgi işlem gücünden yararlanıyor."

Otonom araçlar belirli bir mesafe içinde birbirleriyle ve kavşaklardaki trafik ışıklarıyla iletişim halinde olacaktı. Bu, trafik akışını daha verimli ve akıllı bir şekilde koordine etmelerini sağlayacak - örneğin, üzerinde daha fazla araç bulunan birleşen yollara öncelik vererek ve optimum hızlar konusunda tavsiyelerde bulunacak.

Trafikteki herhangi bir insan sürücüye, beyaz ışık aracılığıyla önlerindeki aracın liderliğini takip etmeleri bildirilecektir: durursa dur, devam ederse devam et. Bir kavşaktaki otonom araç sayısı belirli bir eşiğin altına düştüğünde, trafik ışıkları normal kırmızı, satı ve yeşil seçeneğine geri dönecek.

Simüle edilmiş modellerde, AV'lerin trafik akışını kendi başlarına ve hatta beyaz faz tanıtıldığında daha da iyileştirdiği gösterildi - bu daha sonra yakıt tüketimini azaltmada olumlu etkilere sahip. Bir kavşaktaki AV'lerin yüzdesi ne kadar yüksek olursa, olası toplam gecikme azalmaları açısından yaklaşık yüzde 40 ila 99'luk iyileştirmelerle trafik o kadar hızlı hareket eder.

Hajbabaie, "Trafik akışı kontrolünün bir kısmını AV'lere vermek, mobil kontrol paradigması olarak adlandırılan nispeten yeni bir fikir" diyor. "AV'leri içeren herhangi bir senaryoda trafiği koordine etmek için kullanılabilir."

Araştırmacılar, bir kavşaktaki otonom araç sayısı yüzde 30'un üzerine çıktığında, iyileştirmelerin daha önemli hale geldiğini belirtiyor. AV'lerin yüzde 70'inin trafikte olduğu kavşak, çoğunlukla tam otomatik beyaz faz modu olarak çalışabilir.

Her zaman iyileştirmeler yapılsa da, henüz böyle bir şeyi uygulayacak teknolojiye sahip değiliz. Bu çalışma, aynı araştırmacılar tarafından 2020'de trafik akışının kavşağa bağlı merkezi bir bilgisayar tarafından kontrol edildiği önceki bir araştırmaya dayanıyor - burada gerekli bilgi işlem sürücüsüz arabaların kendileri tarafından yönetilebilir.

Her yol kavşağının iyileştirilmesi elbette zaman ve para alacaktır, ancak araştırmacılar beyaz faz fikrinin belirli yönlerinin nispeten kolayca uygulanabileceğini düşünüyor. Belirli alanlarda test sürüşleri bir sonraki adım olabilir.

Araştırma IEEE Transactions on Intelligent Transportation Systems'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum