Tesla’nın yeni otomobili “Model Y” tanıtıldı!
Tesla Model Y nihayet resmi olarak tanıtıldı. Şirketin ekonomik otomobili baz alınarak geliştirilen Model Y kompakt SUV olarak karşımıza çıkıyor. Bakalım Tesla Model Y özellikleri ve fiyatı ne kadar?

Tesla’nın tasarım stüdyosunda gerçekleştirdiği etkinlik ile resmiyet kazanan otomobil, ekonomik fiyat tarafında yer alan Model 3 ile büyük ölçüde benzerlik taşıyor. Şirketin dördüncü otomobili olan Model Y ile birlikte Elon Musk’ınsürekli dillendirdiği “S,3,X,Y” kombinasyonu da tamamlandı.

Model 3‘ün platformu üzerine geliştirilen kompakt SUV Model Y, tasarım olarak da küçük kardeşiyle büyük oranda benzerlikler taşıyor. Hatta parçalarının yüzde 75’ini Model 3 ile paylaşıyor. Ayrıca otomobilin hava sürtünme katsayısı da 0.23olarak açıklandı.

Model Y ile ilgili beklentisi yüksek olan Elon Musk, yeni otomobillerinin Model 3 ve Model S‘in toplam satışlarından daha fazla satacağını iddia etti.

Model Y motor seçenekleri nasıl?

4 farklı şekilde satın alınabilecek olan kompakt SUV; Standart Range, Long Range, Dual Motor AWD ve Performans seçeneklerine sahip.

Standart Range modeliyle 230 mil (370 km) menzile sahip olan otomobil, 120 mph (194 km/s) maksimum hıza sahip. 0’dan 100’e 5.9 saniyede ulaşacak olan otomobil, 39 bin dolar ödenerek satın alınabilecek.

Standart Range versiyonunu Tesla Model 3 ile kıyasladığımızda arada yalnızca az bir fark olduğunu görüyoruz. Tesla Model 3 standart olarak 220 mil (354 km)menzil sunuyor. Ayrıca Model 3, 0’dan 100’e 5 saniyede ulaşıyor.

Long Range modeline baktığımızda ise 300 mil (482 km) menzile sahip olan otomobil maksimum 130 mph (209 km/s) hıza ulaşabiliyor. Sıfırdan yüze 5.5 saniyede çıkan otomobil 47 bin dolardan başlayan fiyatlarla sahiplerini bekliyor.

Tesla Model 3 Long Range bu versiyonda da Model Y’den daha başarılı. Bunun sebebi tabiki Model 3‘ün Model Y‘ye göre biraz daha hafif olması. 325 mil (523 km) menzile sahip Model 3‘ün standart ağırlığı 1.611 kilogram iken Model Ystandart olarak 1700 kilogram ağırlığında. Tabiki bu ağırlık versiyonlara göre değişiklik gösteriyor.

Dual Motor AWD seçeneğindeyse Tesla, ön ve arka akslara yerleştirilen çift elektrik motoru sayesinde dört tekerlekten çekiş sunabiliyor. 280 mil (450 km)menzil sunulan bu seçenekte sıfır yüz hızlanması 4.8 saniyede tamamlanabilecek ve maksimum 135 mph (217 km/s) hıza ulaşılabilecek. Bu seçenek ise 51 bin dolar başlangıç fiyatıyla satışa sunuluyor.

Son olarak Dual Motor Performance seçeneğinde ise Tesla Model Y yine 280 mil (450 km) menzile sahip olurken bu defa 150 mph (241 km/s) üst hıza çıkabilen otomobil, sıfırdan yüze sadece 3.5 saniyede ulaşabiliyor. Performance seçeneğinin başlangıç fiyatı ise 60 bin dolar olarak açıklandı.

Dual Motor Performance versiyonu 20 inçlik jant, karbon fiber spoiler, alçaltılmış süspansiyon, alüminyum alaşımlı pedal ve performanslı fren kaliper konfigürasyonları ile diğer üç kardeşinden ayrılıyor.

Teslimatlar ne zaman gerçekleştirilecek?

Tesla, Standart Range sürümü hariç diğer üç seçeneğin 2020 Sonbahardanitibaren teslimatlarına başlayacağı açıklandı. Standart Range içinse 2021 Baharı işaret edildi. Ayrıca 2500 dolar ödeyerek ön sipariş verebilmeniz mümkün.

Ayrıca ön sipariş verdiğiniz taktirde Long Range 42.700 dolardan, Dual Motor AWD 46.700 dolardan ve Performance ise 55.700 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Tesla Model Y özellikle kabindeki 15 inçlik ekranıyla rakiplerinin önüne geçecek gibi duruyor. Ayrıca aracın içine minimal bir kabin tasarımı hakim bu da özellikle uzun yolculuklar için daha ferah bir kabin anlamına geliyor.

Panoramik cam tavana sahip olan Model Y, diğer tüm Tesla modellerinde olduğu gibi güvenlik konusunda da oldukça iddialı. Elon Musk tanıtım sırasında yaptığı açıklamalarda otomobilin güvenlik testlerinden 5 yıldız almasını beklediklerini söyledi.

Tam otonom sürüş için gerekli donanımların yüklü olduğu araçta acil durum freni, çarpışma uyarısı, kör nokta uyarı sistemi ve daha pek çok güvenlik ekipmanı standart olarak sunuluyor.

5 farklı renkle satın alınabilen otomobilde Solid Black, Midnight Silver Metallic, Deep Blue Metallic, Pearl White Multi-Coat ve Red Multi-Coat renk seçenekleri sunuluyor. Bu renk seçeneklerinden yalnızca Solid Black fiyata dahil. Diğerleri için ise ekstra ücret ödemek gerekiyor.

Gri, Mavi ve Beyaz renkleri için 1500 dolar daha ekstradan ödemeniz gerekirken kırmızı rengi içinse 2500 doları daha gözden çıkartmanız gerekiyor.

18 inçlik Aero jant veya 19 inçlik Sport jant seçeneği sunulan otomobilde bir Tesla vazgeçilmezi olan Autopilot opsiyonu da elbette ye alıyor.

Tesla Model Y’nin ilk teslimatlarının 2020 Sonbahar aylarında yapılacağı söyleniyor. Tabi burada aklımıza hemen bir süre yılan hikayesine dönen Tesla Model 3’ün tanıtıldıktan anca 3 yıl sonra sipariş almaya başladığı bilgisi geliyor. Model Y için de benzer bir durum olup olmayacağı şimdilik merakla bekliyoruz.

Kaynak
"Tesla Model Y tanıtıldı! İşte detaylar"
https://shiftdelete.net/tesla-model-y-ozellikleri-ve-fiyati

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum