Su Altının Görünmeyenleri Ortaya Çıkacak
Su altında insan gözünün göremeyeceği boyutlardaki canlılar artık gözlemlenebilecek. Özel bir araştırma ekibinin geliştirdiği su altı mikroskobu, gözle görülmeyen canlıları bize gösterecek.

Bilim dünyası sadece yeryüzü üzerindeki canlı ve cansız varlıkları değil,sualtındaki gizemli yaşamı da çözmek için çabalıyor. Şimdiye kadar sınırsız buluşa ön ayak olan bu keşifler artık çok daha ileri boyutlara taşınabilecek. Bu da henüz geliştirilmiş çok özel bir cihaz sayesinde gerçek olacak.

Denizin diplerinde, okyanusun ulaşması güç noktalarında mevcut canlıların geçmişine dair çok sayıda araştırma yapan bilim insanları, bahsi geçen teknolojik cihaz sayesinde bir devrime tanık olabilirler.

Şimdiye kadar su altındaki "gözle görülmesi zor" canlıları, organizmaları gözlemlemek için büyük uğraşlar veren yetkililer, San Diego Üniversitesi bünyesinde çözümü hayata geçirdi.

Kısaca Benthic Underwater Microscope (Benthic Sualtı Mikroskobu) olarak adlandırılan cihaz, şimdiye kadar göremediğimiz, halen gizemini çözemediğimiz canlıları ortaya çıkartacak.

Standart ölçeklerdeki mikroskoplar ile yeterli ilerleme kaydedemeyen bilim insanları, Benthic Underwater Microscope üzerinden oldukça detaylı milimetrik taramalar yapabilecekmiş. Benzerlerinin aksine yansıma sorununa da büyük ölçüde çözüm getiren BUM, esnetilebilir lenslerin yardımıyla yüzeyin 3 boyutlu haritasını çıkartabiliyormuş.

Bu buluşun getireceği en büyük fayda ise, insan gözüyle görülmesi imkansız canlıların nasıl yaşadıklarını ortaya çıkartması olacak. Zira daha önce yapılan çalışmalar sonucunda, mercanların mikroskopik algler ilekimyasal sıvılar kullanarak savaştığı öğrenilmişti. Yani doğadaki büyük döngünün, su altında da yaşandığı öğrenildi.

Su altı canlılarının incelenebilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak
http://shiftdelete.net/su-altinin-gorunmeyenleri-ortaya-cikacak-73421

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum