Şaşırtıcı Araştırmaya Göre Düşük Testosteronlu Erkeklerin Erken Ölme Olasılığı Daha Yüksek
Testosteronun erkeklerin ömrünü kısalttığı uzun zamandır düşünülmektedir. Kısırlaştırılmış hayvanlar ve Koreli hadımlar üzerinde yapılan çalışmalar bunu doğruluyor gibi görünüyor. Ancak Annals of Internal Medicine dergisinde yayımlanan yeni bir çalışma bu bulguları sorgulatıyor.

Batı Avustralya Üniversitesi'nden bir ekip tarafından yürütülen bu çalışmada araştırmacılar, testosteron seviyelerinin yaşam süresi üzerindeki etkisini araştıran 11 yüksek kaliteli çalışmanın (meta-analiz olarak bilinir) sonuçlarını birleştirdi.

Çalışmalar erkekleri en az beş yıl boyunca takip etti ve en düşük testosteron seviyesine sahip katılımcıların ölme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

Bu çalışmada ölüm herhangi bir nedenden kaynaklanıyordu, ancak analizin derinliklerine inildiğinde, bunun çoğunlukla kalp hastalığından kaynaklandığı ortaya çıkıyor- hala küresel olarak erkeklerde önde gelen ölüm nedeni.

İlginç olan, kalp hastalığının altında yatan aynı sürecin erektil disfonksiyona da katkıda bulunabileceğidir- seks için yeterince sert bir ereksiyon elde edememe ve bunu koruyamama.

Erektil disfonksiyon genellikle kalp hastalığı semptomlarından çok daha önce ortaya çıkar ve mevcut veya gelecekteki kalp sorunlarının erken bir uyarı işareti olarak işlev görebilir. Testosteronun erektil fonksiyon üzerinde büyük bir etkisi olduğu bilinmektedir ve yine bu hormon seviyeleri ile kalp hastalığı arasında bağlantı kurulmaktadır.

Testosteron seviyeleri tipik olarak erkekler yaşlandıkça düşer ve 30 yaşından itibaren yılda yaklaşık %1 oranında azalır. Bu durum bazen erkek menopozu veya andropoz olarak adlandırılır.

Zaman içindeki bu düşüş, en azından kısmen testislerin testosteron üretme yeteneğinin yavaş yavaş azalması ve bunu söyleyen sinyallerdeki azalmadan kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, kronik hastalıklar da dahil olmak üzere diğer faktörler bu düşüşü hızlandırabilir.

 

Tavuk mu Yumurta mı?

Peki düşük testosteron hastalığa mı neden oluyor yoksa hastalıktan mı kaynaklanıyor?

Yeni çalışmanın bir sınırlaması, düşük testosteronun doğrudan ölüm riskinin artmasına neden olup olmadığını anlayamamasıdır.

Testosteron hastalık nedeniyle azalır, bu nedenle altta yatan bir hastalık için bir belirteç olabilir ve bu da ölme şansının artmasına neden olur. Bu durum özellikle obezitenin de dahil olduğu uzun süreli iltihaplanmaya yol açan hastalıklar için geçerlidir.

Bu ilişkinin çözülmesine prostat kanseri hastalarında görülen durum yardımcı olmaktadır. Kanser yayıldığında, hastaya testosteron seviyelerini büyük ölçüde düşüren ilaçlar verilir. Prostat kanserini iyileştirmesine rağmen, bu tedavi hastalarda kalp krizi ve felç riskini artırmaktadır.

Dolayısıyla düşük testosteron bir hastalık belirteci olsa da, bir dereceye kadar gelecekteki hastalıkların gelişimine ve muhtemelen ölüme katkıda bulunan bir faktör olduğu da açıktır.

“Düşük” testosteron seviyesinin ne olduğunu bulmak karmaşık bir iştir. Tek başına testosteron ölçümü, bir kişi için doğru seviyenin ne olduğu konusunda tam bir fikir vermeyebilir. Bir erkek için düşük olan, bir başkası için düşük olmayabilir.

Araştırmacılar, farklı popülasyonlardan çok sayıda insandan elde edilen ortalama testosteron seviyelerini kullanarak normal aralıkları belirler ve bu aralığın dışında kalan kişilerin ilgili bir hastalıkla tanımlanmasına yardımcı olur. Bu, doktorların yardıma ihtiyacı olabilecek hastaları belirlemelerine ve tedavi etmelerine yardımcı olur.

Ancak, popülasyonlar arasında bu genellemeleri yapmak zordur ve genellikle bu eğilimleri göstermek için daha büyük etkiler gerektirir. Yeni meta-analiz, erkeklerde artan ölüm riskinin çoğunlukla testosteron seviyeleri çok düşük olduğunda ortaya çıktığını göstermektedir.

Buradan çıkarılacak önemli sonuç, herhangi bir birey için normal kabul edilen seviyeler ne olursa olsun, o kişi için düşük seviyelerin ölüm riskini artırdığıdır.

 

Sağlıklı T Seviyelerini Korumak

Düşük testosteron ile ilişkili riskler göz önüne alındığında, bunları önlemenin herhangi bir yolu olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Öncelikle, erkekler sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek ve kilo almaktan kaçınarak testosteronu azaltan şeylerden kesinlikle kaçınmaya çalışmalıdır. Ancak seviyeler düşük olduğunda, eksik testosteronu yerine koymak için tedavi bir seçenek olabilir.

Testosteron replasman tedavisinin bazı erkeklerde herhangi bir nedenden ölüm ve kalp krizi de dahil olmak üzere bu risklerin bazılarını azaltmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar artmaktadır. Yine de testosteron tedavisinin kalp krizine yol açtığına dair uzun süredir devam eden ve büyük ölçüde modası geçmiş endişeler nedeniyle tartışmalar devam etmektedir.

Çoğu kanıt artık testosteron replasman tedavisiyle ilişkili en azından kalp hastalığı riski olmadığını öne sürse de, erkeklerde kalp sağlığını iyileştirip iyileştiremeyeceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Erkeklerin kalp krizinden ölme riskini azaltmak için ufukta testosteron şeklinde bir umut olsa da tedavinin yaygın bir seçenek haline gelmesine kadar uzun bir yol olacak gibi görünüyor. Bu arada, sağlıklı bir yaşam tarzıyla testosteron seviyenizi korumak akıllıca olacaktır.

Daniel Kelly, Biyokimya Kıdemli Öğretim Görevlisi, Sheffield Hallam Üniversitesi

Bu yazı SCIENCEALERT’ de yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum