Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu Üzerindeki Ortak Çalışmalarını Durdurdu
Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu Üzerindeki Ortak Çalışmalarını Durdurdu

Rusya'nın uzay ajansı Roscosmos, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) Rus tarafındaki bilim deneylerinde artık Almanya ile iş birliği yapmayacağını belirtti.

Roscosmos, paylaştığı tweette "Rus uzay programı yaptırımların zeminine göre ayarlanacak, öncelik savunma çıkarları için uyduların oluşturulması olacak" dedi.

Aynı tweet'te Rusya, bunun yerine deneyleri bağımsız olarak sürdüreceğini belirtti.

Roscosmos ayrıca Rus roket motorlarını ABD'ye teslim etmeyi ve daha önce teslim ettiği motorlara hizmet vermeyi durduracak.

Hareket, ABD, İngiltere, AB ve diğerlerinin Ukrayna'nın işgalinden sonra Rusya'ya yaptırım uygulamalarından sonra Rusya'dan gelen karşı misilleme.

Önlemler Rus bankalarını finansal ağlardan izole etti, rubleyi çökertti ve düzinelerce şirketin Rusya'daki operasyonlarını sonlandırmasına neden oldu.

Geçen hafta Başkan Joe Biden, CNN'e göre ABD yaptırımlarının "uzay programları da dahil olmak üzere Rusya'nın havacılık endüstrisini bozacağını" söyledi.

Biden'ın açıklamasını takiben bir dizi tweet'te Roscosmos Genel Direktörü Dmitry Rogozin, yaptırımların ISS için ciddi sonuçları olabileceği konusunda uyardı.

Roscosmos, Avrupa ve ABD ile bağları olan şirketlere de baskı yapmaya başladı.

Perşembe günü yaptığı açıklamada OneWeb, Baykonur'dan tüm lansmanları askıya aldığını söyledi.

Yaptırımların ayrıca, bu yaz başlangıçta planlanan Mars'a yönelik ortak bir Rus ve Avrupa misyonunun başlatılmasını geciktirmesi bekleniyor.

ISS şu anda, 1 Alman ve 4 Amerikalı ve 2 Rus'tan oluşan uluslararası bir ekip tarafından yönetiliyor.

NASA pazartesi günü, CNBC'ye göre ISS'deki operasyonlarına normal şekilde devam edeceğini söyledi.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya'ya uygulanan AB yaptırımlarını tam olarak uyguladığını ve mevcut programların sonuçlarını değerlendirdiğini söyledi.

ESA, Insider'ın sorularına yanıt olarak Roscosmos'un son hamlesi hakkında yorum yapmayı reddetti.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum