Roket Fırlatmaları Neden Gökyüzünde Tuhaf Sarmallar Oluşturur?
Alaska üzerindeki gökyüzündeki bir sarmalın muhteşem fotoğraf ve videolarından oluşan bir dalga birçok kişide merak uyandırdı.

Bir SpaceX fırlatması, Alaska semalarında tesadüfi güzel bir olay yarattı. Dans eden yeşil Kuzey Işıklarının ortasında, gökyüzünde sarmal bir bulut belirdi. Bu, Kenya tarafından tasarlanan ve işletilen ilk yer gözlem uydusu da dahil olmak üzere, uyduları yörüngeye taşıyan bir Falcon 9 roketinin yeniden giriş aşamasının sonucu.

Muhteşem görüntüler ve videolar, hem profesyonel kurumlar hem de vatandaş bilim insanları tarafından çekildi. Böyle bir yapının nasıl oluştuğuna dair şaşkınlık, eğlence ve merak karışımı bir duyguyla sosyal medyada hızla yayıldı.

 

Jeofizik Enstitüsü’ndeki bilim insanları, cevabı çabucak bulabildiler ve hatta roket Dünya'ya geri dönerken sarmal bulutun hızla tepeden geçişini gösteren harika bir videosunu bile paylaştılar. Roketin fırlatılması Kaliforniya'da gerçekleşti ve uyduları kutupsal yörüngeye yerleştirdi, bu iki saat öncesinde meydana geldi ve yörünge, roketin yeniden girişiyle tutarlı.

Poker Flat Rocket Range baş bilimcisi jeofizikçi Don Hampton, bir açıklamada, "Bulut, tüm yüklerini konuşlandırdıktan sonra ortaya çıktı, bu nedenle, muhtemelen ya ikinci aşamayı Pasifik üzerine indirmek için bir roket yanmasından çıkan egzoz ya da belki de bu yanmadan sonraki fazladan roket yakıtı boşaltması. Sarmal desen, gazları boşalttığında ikinci aşamanın dönmekte olduğunu gösteriyor. Bu irtifalarda herhangi bir su buharı buza dönüşecek ve buz, roketin bulunduğu yerde güneş ışığını yansıtacak ve güneşin ufkun çok altında olduğu Alaska'da yerde görünür parlak bir bulut oluşturacaktır. Bu resimlerde gerçekten parlak görünüyor, ancak muhtemelen sadece birkaç pound su.” dedi.

Bir yıl önce, benzer bir sarmal başka bir otomatik kamera tarafından tespit edilmişti. O zaman Hawaii üzerindeydi ve söz konusu kamera Subaru-Asahi Yıldız Kamerasıydı. İçeriği, gece gökyüzünün sürekli canlı akışıdır - Asahi-Shimbun gazetesi ile Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevi tarafından yönetilen Subaru Teleskobu arasındaki bir iş birliği.

Yani bulutlar, sadece geri dönen bir roketten dönerek uzaklaşan bir parça buzlu maddenin sonuçlarıdır. Açısal momentumun, suyun kristalleşmesinin ve biraz güneş ışığının bu kadar güzel bir şey yaratabileceğini kim bilebilirdi?

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum