Pamukkale Üniversitesi'nin elektrikli aracına birincilik ödülü
Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin tasarladığı elektrikli ulaşım aracı, TÜBİTAK'ın Alternatif Enerjili Elektrikli Araç Yarışması'nın "yerli ürün teşvik" kategorisinde birinciliğe layık görüldü.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selim Köroğlu danışmanlığında oluşturulan, farklı disiplinlerden 25'e yakın mühendis ve mühendis adayının yer aldığı "PAÜ Atay (20)" takımı, yarışma için "Alatay-Ev" adlı araç tasarladı.

Motoru dışındaki tüm aksamı ve yazılımı Denizli'de üretilen araç, "yerli ürün teşvik" kategorisinde "6 ürün bileşeninden 5'inin yerli olması" nedeniyle birinci seçildi.

Alternatif kaynaklara talep arttı

Yrd. Doç. Dr. Köroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, fosil yakıt kaynaklarının azalması, enerji talebinin artması ve küresel ısınma gibi çevresel faktörlerin de etkisiyle, alternatif kaynaklara talebin arttığını belirtti.

Ulaşım alanında enerji tüketiminin yoğunluğuna dikkati çeken Köroğlu, sektördeki fosil yakıt bağımlılığının giderilmesi ve karbon emisyonlarının azaltılması için hibrit veya tümü elektrikli araçların geliştirilmesine yönelik faaliyetlerin her geçen gün arttığını vurguladı.

Köroğlu, elektrikli araçlara yoğun ilgi olduğuna işaret etti.

Çalışmalara iki yıl önce başladıklarını bildiren Köroğlu, şöyle konuştu:

"Doktora çalışmaları sırasında bulunduğum Belçika Gent Üniversitesi ile elektrikli araçlar konusunda iş birliği yaptık. Belçika ekibiyle görüştükten sonra ortak elektrikli araçlar üzerine TÜBİTAK'a proje önerisi vermek istedik. Güçlü bir proje ekibiyle çalışmalarımızı tamamladık. Projemiz, TÜBİTAK tarafından destek gördü. 1,5 yıldır proje üzerinde çeşitli çalışmalar yürüttük. İlk kez katıldığımız yarışmada, araçtaki 6 yerli ürün bileşeninden 5'ini hazırlayarak, birincilik ödülünü elde ettik."

Bir seferlik şarjla 400 kilometre yol

Projede yer alan Yrd. Doç. Dr. Selami Kesler ise motor dışındaki tüm elektronik aksamı, öğrencilerle tasarladıklarını söyledi.

Elektrikli otomobile ilişkin bilgi veren Kesler, şunları kaydetti:

"Aracımızın batarya şarj sisteminin tamamı dokunmatik bir panelle ayrı ayrı denetleniyor. Ön panel göstergesi, yine öğrencilerimiz tarafından hepsi dijital olarak tasarlandı. İki adet 2 kilovatlık özel motorlar kullandık. 78-80 kilometre ile hız sınırımızı, yazılımla koyduk. Ama yarışlarda bunu 40-50 kilometreyle sınırladık, tehlikelere karşı sürücümüzün güvenliği açısından. 450 kilogramlık araç, şehir içi tasarımı olarak özellikle Avrupa konseptine uygun yapıldı. Şu anki bataryasıyla 400 kilometre mesafe yapabiliyor."

AA

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum