OpenAI, Teknoloji ve Yapay Zekâ Alanında Çığır Açtı
OpenAI, Teknoloji ve Yapay Zekâ Alanında Çığır Açtı

Şu anda Silikon Vadisi'ndeki en popüler girişim, bir şiir, üniversite makalesi ve hatta yazılım kodu yazabilen bir sohbet robotu olan ChatGPT'nin Microsoft destekli geliştiricisi OpenAI.

Elon Musk, OpenAI'nin ilk yatırımcılarından biriydi ve Microsoft'un dünya lideri arama motoru Google’a meydan okumak amacıyla 10 milyar dolara kadar ilk yatırımı yapmak için görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor.

Kabul edilirse, Windows üreticisinin nakit enjeksiyonu OpenAI'ye 29 milyar dolar değerinde olacak ve Amazon, Meta ve Twitter gibi büyük oyuncular maliyetleri düşürüp personeli işten çıkarırken, aksine o teknoloji dünyasında nadir görülen bir başarı elde edecek.

Wedbush Securities'den analist Dan Ives, "Microsoft açıkça bu cephede agresif davranıyor ve oyunun kurallarını değiştirebilecek potansiyel bir yapay zekâ yatırımının gerisinde kalmayacak" dedi.

ChatGPT piyasaya sürülmeden önce OpenAI, basit bir talimatla dijital görüntüler oluşturan yazılım olan Dall-E 2 ile teknoloji meraklılarını büyülemişti.

AI emellerini gizlemeyen Microsoft, Dall-E 2'yi birçok uygulamasına entegre etti ve şimdi, Bloomberg'de yer alan bir rapora göre teknoloji devi, Google'ı alt etmek için ChatGPT'yi Bing arama motoruna aşılamak istiyor.

ChatGPT'nin Kasım ayında kullanıma sunulmasından bu yana, bu chatbot'un hüneri internet kullanıcılarının merakını ve hayranlığını uyandırdı.

Çok çeşitli konularda birkaç saniye içinde ayrıntılı ve insan benzeri cevaplar formüle etme yeteneğine sahip.

Bir yazılım şirketi olan OneReach.ai'nin kurucusu yapay zekâ uzmanı Robb Wilson, baş döndürücü başarının kısmen OpenAI'nin araştırmasını uzman olmayanlar için erişilebilir hale getiren akıllı pazarlama stratejisinden kaynaklandığını söyledi.

"Teknologların bu teknolojiye sahip olması bir şeydi. Bunu bir sohbet kullanıcı arayüzünde sunmak ve geliştirici olmayanların onunla oynamaya başlamasına izin vermek bambaşka bir şey" dedi.

2015'in sonlarında kurulan OpenAI, 37 yaşındaki girişimci ve girişim kuluçka merkezi Y Combinator'ın eski başkanı Sam Altman tarafından yönetiliyor.

Şirket en başından beri, LinkedIn kurucu ortağı Reid Hoffman, yatırımcı Peter Thiel ve Musk da dahil olmak üzere prestijli yatırımcıların mali desteğine güvendi.

Multi-milyarder, 2018 yılına kadar OpenAI yönetim kurulunda görev yaptı, ancak elektrikli araç şirketi Tesla'ya odaklanmak için ayrıldı.

Başlangıç ayrıca, makine öğrenimi konusunda uzmanlaşmış eski bir Google yöneticisi olan Ilya Sutskever liderliğindeki bir bilgisayar bilimcileri ve araştırmacıları ekibine de dayanıyor.

AFP'nin sorularına yanıt vermeyen OpenAI, doğrudan ChatGPT üzerinden yapılan bir sorguya göre 2021 yılına kadar yaklaşık 200 çalışana sahipti.

Şimdilik, ChatGPT'nin yarattığı heyecana rağmen, şirket finansal bağımsızlığa giden yolu henüz bulamadı.

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kurulan girişim, 2019'da daha fazla yatırımcı çekmek için "kâr amacı gütmeyen" bir şirket haline geldi ve bu hafta kurucu ortak Greg Brockman, ChatGPT'nin ücretli bir sürümünün üzerinde çalışıldığını söyledi.

Fahiş harcamaları olan bir şirket için fon arayışı gerekli görünüyor.

Maryland Üniversitesi bilgisayar bilimleri bölümünde doçent olan Tom Goldstein'ın tahminlerine göre, şirket botu için günde 100.000 dolar, yani ayda yaklaşık 3 milyon dolar harcıyor.

Goldstein, girişime uzaktan bilgi işlem hizmetleri sağlayan Microsoft ile ortaklık kurmanın maliyetleri düşürebileceğini söyledi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum